A Közép-Kelet európai régió részesedett legnagyobb arányban a 40 százalékkal megnövekedett európai vállalatfelvásárlási tranzakciókból az év első felében. A hazai piacra késleltetve érkező hatások miatt 2010 volt az M&A tranzakciók mélypontja mind az ügyletek számát, mind az értékét tekintve. Az első félévben meglódult a hazai piac is, ám az iparági szereplők szerint Magyarországon még legalább 2 év kell a válság előtti aktivitás eléréséhez.
Közép- és Kelet-Európa, illetve Délkelet-Európa országaiban 2011 első félévében a cégfelvásárlások és cégösszeolvadások (M&A) száma 22 százalékkal nőtt 2010 hasonló időszakához képest. A nagy értékű tranzakciók számának növekedése miatt, az M&A ügyletek összértéke a régióban 2011 első hat hónapjában 77 százalékkal, 94 milliárd euróra nőtt. Míg 2010 első felében 94 ügylet összértéke haladta meg a 100 millió eurót, s ezek közül 10 volt az egymilliárdos összeghatár felett, idén mindkét szám körülbelül másfélszeresére nőtt.
Poszti András, a DLA Piper ügyvezető partnere szerint még mindig alacsony kelet-európai bérek és működési költségek vonzották a régióba a befektetőket Amerikából és Nyugat-Európából, ahol a gazdaság már a válságból való kilábalás jeleit mutatja. Hozzátette azt is, hogy elsőként a gyorsan növekvő iparágakba érkeztek befektetések, így a zöldmezős beruházással létrejövő gyártási központok, és az élelmiszeripari létesítmények vonzották a tőkét a régióban.
Tranzakcók darabszám és érték alapján Közép-, Kelet-, és Dél-Kelet Európa országiban
Forrás: DealWatch
A magyarországi cégekre irányuló felvásárlások összértéke 193 százalékkal, több mint 3,5 milliárd euróra nőtt 2011 első félévében, az előző év hasonló időszakához képest. Ugyanebben az időszakban a kihirdetett M&A ügyletek száma jelentősen visszaesett: az idei év első hat hónapjában az ügyletek száma 75-re csökkent, ami több mint 30 százalékos esés 2010 első félévéhez képest. A csökkenés ellenére nincs ok a pesszimizmusra, 2010 második félévéhez viszonyítva már növekedésnek indult a hazai M&A piac.
A DLA Piper szakértője azt is elmondta, hogy a felmérések alapján a hazai piac a következő félévben az ügyletek számának növekedésére számít. Az állam valószínűleg aktív szerepet fog játszani az M&A piacon, ezzel növelve a nagyobb ügyletek számát; míg a kisebb ügyletek számának növekedésében a JEREMIE program játszhat továbbra is fontos szerepet.
Privátbankár