1p
Idén megkezdődik a nyugdíjrendszer átalakítása, amelynek egyik legfontosabb elemeként megszűnik a kötelező magánpénztári tagság. Összeszedtük a hasznos tudnivalókat, határidőket
Idén megkezdődik a nyugdíjrendszer átalakítása, amelynek egyik legfontosabb elemeként megszűnik a kötelező magánpénztári tagság. Összeszedtük az ezzel kapcsolatos gyakorlati tudnivalókat, határidőket.

A kormány szünetelteti a magánnyugdíjpénztárakba történő átutalásokat, a munkavállalók pedig választhatnak: az állami rendszer tagjai lesznek, vagy maradnak a magánpénztáraknál. Ez utóbbi döntésről a munkáltatót is értesíteni kell.

Ha a racionális okokat nézzük, csak nagyon kevés munkavállalónak érheti meg fenntartani a magánnyugdíjpénztári tagságát, mivel az ő társadalombiztosítási nyugdíjuk jóval kisebb lesz. Egyrészt azért, mert 2011. november 30-a után már csak a magánnyugdíjrendszerben szereznek további jogosultságot, másrészt a november végéig megszerzett jogosultság alapján megállapítandó nyugdíjuknak csak nagyjából a háromnegyedét fogják megkapni a pénztártagság miatt.

Az átlagnál jóval magasabb keresetű, idősebb dolgozóknak mindazonáltal megérheti a kitartás a magánkasszák mellett, náluk ugyanis az állami jogosultság néhány éves kiesését valószínűleg ellensúlyozza a már jelentős pénztári megtakarítások várható hozama.

Fontos dátumok, tudnivalók

2011. január 21. – Tíz nappal február előtt még kérhetjük, hogy a nyugdíjbiztosítási igazgatóság munkatársai felkeressenek a célból, hogy írásban nyilatkozhassunk magánpénztári tagságunk fenntartásáról. Ez csak akkor lehetséges, ha január 31-ig valamilyen okból nem tudunk megjelenni a szervnél. Annak, aki visszalép az állami szférába, nem kell ilyen nyilatkozatot tennie.

A Stabilitás Pénztárszövetség a maradóknak nyilatkozatmintát is készített, melyben a tagok rögzítik, hogy jogfenntartással élnek arra az esetre, ha megsemmisítenék a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény megfelelő rendelkezéseit.
2011. január 31.
– Január utolsó napjáig kell nyilatkozniuk azoknak, akik a magánnyugdíjpénztárakban maradnának. Ehhez személyesen kell megjelenni az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóságnál, s írásba kell foglalni a tagság fenntartásának szándékát. Ehhez formanyomtatvány áll rendelkezésre, előre azonban nem lehet kitölteni, csak a helyszínen van erre mód személyi igazolvány, útlevél vagy kártyajogosítvány, valamint TAJ-kártya bemutatása mellett. A külföldön tartózkodók a külképviseleteken nyilatkozhatnak.

2011. február 28. – Február vége több szempontból is érdekes. Egyrészt ez a határideje annak, hogy a visszalépők rendelkezzenek a magánpénztárakban felhalmozott pénzükről. Amennyiben a munkáltató vagy maga a pénztártag kiegészítette a kötelező tagdíjat, a kiegészítés összege visszajár. Ha a pénztár infláció feletti hozamot írt jóvá a pénztártag számláján, akkor az inflációt meghaladó hozamrész szintén visszajár. Az ügyfél az őt megillető összeget felveheti egy összegben, jóvá írathatja egyéni tb-számláján – akárcsak a számlaegyenleg nagyobb részét –, vagy kérheti önkéntes nyugdíjpénztárba utalását.

Szavazásunkban résztvevő olvasóink mintegy 54 százaléka az állami rendszerbe történő visszalépés, bő 27 százaléka pedig a maradás mellett tette le a voksát, csaknem 19 százalékuk eddig sem volt magánpénztári tag. Eddig néhány ezren nyilatkoztak arról, hogy továbbra is inkább magukról gondoskodnának, változatlan ütem mellett összesen 25 ezer körüli lehet a magánkasszákat választók száma.
Azoknak, akik fenntartanák magánnyugdíjpénztári tagságukat, de akadályoztatásuk miatt nem tudnak erről január utolsó napjáig rendelkezni, azoknak az akadály elhárulása után nyolc nappal, de legkésőbb szintén február 28-ig van lehetőségük ezt pótolni.

2011. március – Márciusban kezdik el a visszalépők egyéni számláját feldolgozni, ekkor állapítják meg a pénztártagokat megillető összegeket. Valamikor a márciust követő hónapokban juthatunk hozzá a pénzhez, ha inflációt meghaladó hozamot produkált a magánpénztárunk, illetve ekkor valósulhat meg az önkéntes nyugdíjpénztárba vagy az egyéni társadalombiztosítási számlára való utalás is.

2011. november 30. – November végétől nem szereznek további jogosultságot állami nyugdíjra a magánkasszáknál maradók.

2011. december 31. – Az év végéig szünetelteti a magánpénztári kifizetéseket az állam.

Privátbankár - Fokasz Oresztész

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG