Az elmúlt években a pénztári befektetések egyes pénzügyi eszközök közötti megoszlásának változása volt megfigyelhető - olvasható a Stabilitás Pénztárszövetség szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében. A közlemény szerint a pénztárak az elmúlt időszakban tudatosan törekedtek az alternatív befektetési lehetőségek intenzívebb kihasználására, illetve nagyobb kockázat felvállalására, ami egyúttal hosszabb távon magasabb pénztári hozamok elérésének lehetőségét teremti meg.
A közelmúlt jogszabály módosításai is visszaigazolták a döntés jogosságát - állapítják meg. 2008-tól ugyanis lehetővé vált, 2009. évtől pedig már kötelező lesz a magánnyugdíjpénztári ágban a jelenlegi egyportfoliós modell helyett a választható portfóliókra történő átállás.
Nagy Csaba a Stabilitás Pénztárszövetség elnöke ezzel kapcsolatban elmondta: a portfoliók átrendeződése azt eredményezte, hogy a korábbi szintekhez képest megnőtt a részvény- és deviza-kitettség és csökkent az alacsony kockázatú eszközök súlya. Ennek hatása pedig gyakoribbá válnak a hozamingadozások, így kevésbé várható, hogy kiszámítható, egyenletes teljesítményt mutasson egy-egy portfolió.
Az eddiginél is gyakrabban fordulhat tehát elő, hogy az elért eredmény nem pozitív, hanem negatív összegű lesz, ami az egyéni számlákon is időről-időre megjelenő veszteséget jelent. Hosszú távon azonban az árfolyamingadozás fokozatosan csökken - tette hozzá Nagy Csaba.
Melyik magánnyugdíjpénztárat válasszam?
Dr. Juhász Istvánné a Stabilitás Pénztárszövetség főtitkára hangsúlyozta: 2008-ban eddig mind a globális, mind a hazai tőkepiacon árfolyamcsökkenést, kedvezőtlen folyamatokat tapasztalhattunk. Ezek az események tükröződnek a nyugdíjpénztári befektetések hozamának rövid távú alakulásában is.
A Stabilitás Pénztárszövetség a pénztárak taglétszáma és az általuk kezelt vagyon nagysága alapján a nyugdíjszektor mintegy kétharmadát reprezentálja. |
A magyar pénztári portfoliók ismeretében elmondható, hogy jelen tőkepiaci körülmények között nem volt olyan befektetési stratégia, eszközkategória, vagy portfólió-kezelési mód, amely teljesen kivédhette volna a negatív változások hatását, a veszteségeket ezekkel rövid távon csak optimalizálni lehetett - tette hozzá Juhász Istvánné.
A hazai pénztárak az elmúlt évek átlagában a közlemény szerint ugyanakkor reálhozamot értek el, teljesítményük így pozitívan ítélhető meg. Annak ellenére tehát, hogy a negyedéves hozamadatok jelenleg nem attraktívak, hosszú távon szemlélve a pénztárak a pénztártagok vagyonának reálértékét nem csak megőrizték, hanem gyarapították is.
Melyik önkéntes nyugdíjpénztárat válasszam?
A pénztárak teljesítményéről megjelent negyedéves hozamadatok természetesen fontos információkat tartalmaznak. Adott esetben egy százalékos reálhozam növekedés negyvenéves megtakarítási perióduson jelentős mértékben növelheti a várható nyugdíjak értékét – állapítják meg.
A hozamok megfelelő értékeléséhez azonban az is hozzátartozik, hogy egy, akár 40 éves megtakarítási időszakot feltételezve az első éveknek relatíve kis hatása van a várhatóan felhalmozódó vagyon nagyságára, a várható szolgáltatás, így a nyugdíj mértékére is. Minderre tekintettel a pénztáraknak a hosszabb időperiódusokra (éves, öt éves átlagos) vonatkozó hozamokat is közzé kell tenni - hívják fel rá a figyelmet.
A Stabilitás Pénztárszövetséghez tartozó önkéntes, illetve magánkasszák az elmúlt 5 évben összességében 2003 és 2007 kivételével pozitív nettó reálhozamot értek el a pénztár egészére nézve. A kasszák teljesítménye különösen 2004-ben és 2005-ben volt kiemelkedő, előbbi évben több mint tíz, utóbbiban pedig közel tíz százalékos reálhozamot sikerült mind önkéntes, mind magánágon realizálni.
Türelem pénztári befizetést terem?
Pénztári adó: kifizetéskor mindegy, honnan a pénz
Így juthat nyugdíj előtt kölcsönhöz
Nyugdíjas hozamok: sokan fütyülnek az egészre
Nyugdíj: nagyon sok embernek esik majd le az álla
Nyugdíjpénztárak: mi a különbség?
Privátbankár