A Magyarországi Rendezvényszervezők Szövetsége felmérései szerint már szinte tendencia, hogy az ország lakosságának több mint fele látogat el valamilyen fesztiválra. Azok után, hogy a tavalyi a fesztiválok éve volt, a lendület idén sem tört meg, a 4 napos Balaton Soundon például több mint 100 ezren buliztak idén. A 19. alkalommal megrendezett Volt Fesztiválra is ennyien voltak kíváncsiak, ott 102 ezren fordultak meg 3 nap alatt.
A népszerűség növekedésével együtt a jegyárak is egyre borsosabbak, az EU-elnökségünket lezáró Volt Fesztiválra elővételben is 8000 forintot kellett fizetni egy napijegyért, a prémiumrendezvényként elkönyvelt Soundra 12 500-be került elővételben egy napijegy.
Hatalmas a tömeg, és az elvárások, a hazai fesztiválszervezők átléptek a professzionalizmus szintjére. Így a rendezőknek arra is fontos odafigyelniük, hogy ne csak változatos és a közönséget odacsábító programokról, de a résztvevők biztonságáról is gondoskodjanak.
A West Balkánban történt tragédia óta fokozottan figyelnek a szervezők, hogy a helyszín megfeleljen a biztonsági előírásoknak, azonban még mindig kevés azoknak az aránya, akik emellett biztosítással is védenék vendégeiket.”– nyilatkozta Schaub Erika, a Generali biztosító személybiztosítási üzletágának vezetője.
Holott ez nem is jelentene akkora megterhelést a szervezőknek. A Generalinál egy 3000 fős egynapos rendezvényre fejenként mindössze 34 forintért kollektív balesetbiztosítást is köthetnek a szervezők. Ha a volt Fesztivál utolsó, telt házas napját nézzük, akkor ez összesen 1 millió forintost kiadás jelent, mely összesen 30 ezer ember biztosításával egyenlő. Az összeg így talán magasnak tűnik, de a 34 forintos összeg a jegyárakhoz képest elenyésző, tulajdonképpen nem is kellene a belépők árát emelni emiatt.
„A fesztiválokon, nagyobb létszámú rendezvényeken szinte elkerülhetetlen, hogy az esemény egy-egy programhelyszínénél tömeg alakuljon ki. Fontos tudnunk, hogy ilyen helyzetben mindenki másként viselkedik, megváltoznak a várható reakciók, nő a balesetek veszélye" - magyarázza Schaub.
A kollektív balesetbiztosítás mellett arra is van lehetőség, hogy az üzemeltető állandó jelleggel, a belépőjegybe építse a balesetbiztosítás díját, ami hozzájárul a látogatók biztonságához, és egy évi 50 000 látogatót fogadó intézmény már havi 20 000 forintért is megkötheti, ami látogatónként kevesebb, mint 5 forintot jelent. A szolgáltatás pedig nemcsak szórakozóhelyek, de akár műjégpályák, mozik, színházak, múzeumok, strandok, wellness központok és kalandparkok esetében is igényelhető.
Mire jó egy kollektív biztosítás?
„Amennyiben rendezvényen ér bennünket baleset, és az eseményre kötöttek kollektív balesetbiztosítást, azonnal keressük fel a rendezvény szervezőjét, és kérjünk baleseti jegyzőkönyvet. Gondosan őrizzük meg a jegyet, bérletet, illetve az egyéb, részvételi jogot igazoló dokumentumot. Az ellátást követően pedig a balesettel kapcsolatos orvosi, egészségügyi dokumentumokra (pl. csonttörést igazoló lelet, kórházi zárójelentés) is szükség lesz a kártérítéshez. A Generalinál ilyen biztosítással rendelkező intézmények rendszerint a jegypénztárnál elhelyezett matricán is feltüntetik az erre vonatkozó tudnivalókat.” – hangsúlyozta Schaub Erika.
A rendezvényekre szóló biztosítások fedezetet nyújthatnak égési sérülésre, csonttörésre, kórházi és műtéti térítésre is, emellett a biztosítási védelem valamennyi résztvevő esetében kiterjed a maradandó egészségkárosodásra és a baleseti halálra is. A biztosítások esetében önmagában az alkoholos befolyásoltság nem kizáró oka a kártérítésnek, ha a baleset nem kifejezetten emiatt következett be.
Privátbankár - Zsiborás Gergő