Obama viszonzást vár a bankoktól
Obama kijelentette: a pénzintézeteket nagy felelősség terheli az amerikai gazdaság rendbetételében, mivel tavaly rendkívüli segítséget kaptak a központi kormánytól és az adófizetőktől.
Az elnök a hosszúra nyúlt, másfél órás találkozó után elmondta a sajtónak: azt kérte a 12 bankvezetőtől - köztük a Bank of America, a Wells Fargo és a JPMorgan Chase első embereitől -, hogy fokozzák a hitelnyújtást a kisvállalatoknak. Ezenkívül sürgette őket, hogy álljanak a pénzügyi szabályozási reform mögé; érvelése szerint a pénzügyi piac korszerű felügyelete a bankok érdekét is szolgálná.
"Eredményeket várunk a bankoktól, azt, hogy előrelendítsék a gazdaság működését" - fogalmazott Obama, nem rejtve véka alá azt a véleményét, hogy a pénzügyi világ bekövetkezett kríziséért alapvetően maguk a bankok tehettek.
Egyebek mellett azt kérte a bankvezetőktől, hogy "minden lehetséges módon" segítsék elő a tavaly befagyott hitelpiac élénkítését, újra és újra tekintsék át, milyen lehetőségek állnak ezen a téren rendelkezésükre. Azt mondta, az adófizetők segítségével talpra állt bankok kötelesek fokozni a hitelnyújtást nemcsak a vállalatok, hanem a lakosság részére is.
Sorra törlesztenek a bankok
Néhány órával a Citigroup hétfői bejelentését követően - amelyben 20 milliárd dollár állami hitel visszafizetését tette közzé - , a Wells Fargo is bejelentette, hogy kiegyenlíti az amerikai szövetségi állammal szembeni 25 milliárd dolláros tartozását.
A San Franciscó-i székhelyű bank szóvivője, aki hétfőn tőzsdezárás után hozta nyilvánosságra a Wells Fargo közleményét, ugyanakkor hangsúlyozta: a Citigroup lépése nem gyakorolt nyomást rájuk, ezt már régóta tervezik.
A bank 10,4 milliárd dollár értékben új részvényeket bocsát ki, és részben ebből fedezi a visszafizetést. A visszafizetésről szóló megállapodás szerint a Wells Fargo 1,4 milliárd dollárt fizet ki osztalékként az államnak. A hitel visszafizetése a Wells Fargo negyedik negyedéves eredményeit erősen érinti.
A kínai munkások lenyomhatják Obamát
Obama négyest adna magának
A bankárok nem értik, miért dühösek az emberek?
MTI