1p
Az SZDSZ azt javasolta a Fidesznek, hogy a parlament fogadjon el egy olyan törvényt, amely nem engedi túlköltekezni a büdzsét, vagyis egy költségvetési plafont állapít meg, mert az ország legfőbb baja az állam túlterjeszkedése - mondta Fodor Gábor liberális pártelnök, miután csütörtökön Budapesten az SZDSZ delegációja élén tárgyalt a Fidesz Orbán Viktor vezette küldöttségével.

A két pártelnök külön tartott sajtótájékoztatót.

Fodor Gábor közölte: úgy látja, hogy a Fidesz kedvezően fogadta a felvetést, a részletekről később beszélnek. Hozzátette: nincs elvi akadálya, hogy a két párt ebben egyetértsen és reményei szerint a többi politikai erőt is meg tudják nyerni javaslatuknak.

A liberális pártelnök szerint a költségvetési plafon bevezetésével lehet megteremteni az adócsökkentés hátterét, mert ami a kisebbségi kormány javaslatában szerepel, az "irreális és tarthatatlan". Arra a kérdésre, hogy szóba került-e a szakértői kormány a megbeszélésen, Fodor Gábor azt mondta, a kibontakozás útját keresik, ehhez olyan kormány kell, ami élvezi a parlament többségének támogatását, most viszont szándékosan tartalmi kérdéseket akartak letenni az asztalra.

Mint mondta, ez lehet egy szakértői jellegű kormány programja, vagy nevezhetik másképpen is, de először abban kell megállapodni, mi a kibontakozás útja. A találkozón arról is beszélgettek, hogy az SZDSZ javaslatot nyújt be a parlament elé, ami egyértelműen elítéli a kisebbségellenes fellépést. Fodor Gábor szerint ehhez a többi párt, köztük a Fidesz támogatása is megszerezhető.

Az SZDSZ elnöke emlékeztetett arra, hogy a nyáron párbeszédet kezdeményezett a többi párt elnökeivel, hogy lépjenek ki abból a rossz politikai gyakorlatból, ami egymást ellenségnek tekinti. Szerinte önmagában siker, hogy a különböző pártok tárgyalóasztalhoz ültek egymással. Mint fogalmazott, vannak közös célok, ilyen például, hogy egy Magyarország jövőjét szolgáló javaslatot tegyenek le az asztalra. Fodor Gábor úgy látja, Magyarország jövőjét a politikai kibontakozás szolgálja, hogy így megteremtsék a gazdasági növekedés feltételeit és biztosítsák a költségvetési egyensúly megtartását.

Az Orbán Viktorral és a Fidesszel folytatott megbeszélést Fodor Gábor úgy jellemezte, hogy vitáik fennállnak az alapvető kérdésekben. Kifejtette: az SZDSZ rendkívül károsnak tartja, hogy a Fidesz részt vett egy olyan népszavazási kezdeményesben, amely megakasztotta az egészségügyi reformot.

Fodor Gábor azt javasolta a Fidesznek, hogy vállaljon szerepet a parlamenti munkában, mert "helytelen, amikor a kormányfő beszédei alatt kivonulnak az ülésteremből". Megjegyezte: a viták színtere a parlament és a kivonulás rombolja a magyar politikai kultúrát.

A közös pontokról azt mondta, egyetértettek abban, hogy a Gyurcsány Ferenc által Megegyezés néven publikált cselekvési program nem alkalmas Magyarország számára egyértelműen felvázolni a kibontakozás útját.

Súlyos kifogásaink vannak a tervezettel szemben - fogalmazott az SZDSZ elnöke, aki a Megegyezést megalapozatlannak nevezte, mivel az adócsökkentés hátterét a gazdaság kifehérítésére alapozza. Ennél is súlyosabb problémának tartotta, hogy a program nem foglalkozik az állami túlterjeszkedés mérséklésével.

Arra az újságírói kérdésre, hogy mit szól Gusztos Péter csütörtökön reggel a Napkeltében tett kijelentéseihez - a liberális ügyvivő többek között azt mondta, nem volt jó ötlet előhozni a szakértői kormányt -, Fodor Gábor azt mondta, a nyilatkozattal nincs probléma, az SZDSZ-en belül is vita folyik arról, mi a legjobb elnevezés és miként lehet megtalálni egy olyan kormányt, amelyik bírja a parlament többségének támogatását.

Arra a felvetésre, hogy a liberális tárgyalódelegációban miért nem vett részt Kóka János frakcióvezető, Fodor Gábor azt felelte, hogy ennek technikai okai vannak. A megbeszélésen az SZDSZ-t Fodor Gábor mellett Gulyás József, Gusztos Péter és Horn Gábor ügyvivő, a Fideszt Orbán Viktor pártelnökön kívül Navracsics Tibor frakcióvezető, valamint Pelczné Gáll Ildikó és Kósa Lajos alelnök képviselte.

Csak Orbánnal egyeztet Fodor 
Gyurcsány megúszhatja
Fidesz: Gyurcsány nem mer meccselni 

MTI

 

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG