Az új kormány célja nem lehet kevesebb mint az, hogy 20 év alatt megteremtse Magyarország energiafüggetlenségét, mivel ez szuverenitásának egyik legfontosabb eleme - mondta Orbán Viktor, a Fidesz elnöke Budapesten a IV. Energia Fórumon.
A Constellation Energia Intézet és a varsói Keleti Intézet vasárnap kezdődött háromnapos rendezvényének nyitó előadásában Orbán Viktor elmondta, kormányzásra készülő erőként a Fidesz olyan programot dolgoz ki, amelyik garantálja az energiafüggetlenséget. Hozzátette: az ország köztes állapotban van, mert a jelenlegi kormány már nem csinál semmit.
A fórumon felolvasták Sólyom László köztársasági elnök levelét, aki egyben a konferencia védnöke is. Az elnök kifejtette: az energiaellátás biztonsága szempontjából a háztartások tudatos önkorlátozása mellett nagyon fontos az is, hogy minél nagyobb mértékben vonják be a megújuló energiaforrásokat a felhasználásba. A gazdasági válságot véleménye szerint a rövid távú gondolkodás idézte elő, ezért ideje távolabbra tekinteni.
A volt miniszterelnök kifejtette: jóllehet jövőre csökkenni fog a világ energiafelhasználása, ez később megváltozik, mivel a feltörekvő országok is ugyanarra az "energiazabáló" életformára állnak át, mint ami a nyugati társadalmakat jellemzi. Ráadásul a megnövekedett energiaigényt a hagyományos fosszilis energiahordozók feldolgozásával elégítik majd ki.
Orbán Viktor úgy vélte, az unió függő helyzete tovább nő, mivel a jelenlegi 50 százalékról hamarosan 70 százalékra emelkedik az energiaimport igénye. Véleménye szerint a közösségnek nincs egységes és versenyképes energiapiaca, s nincs közös energiapolitikája sem.
Orbán Viktor szerint az unió "nem tudja felfogni Kelet-Európa helyzetét". Kifejtette: kerülendő a későbbi diplomáciai magyarázkodásokat, ezt az is mutatja, hogy Brüsszel az orosz-uniós kapcsolatokat a kölcsönösség elve alapján fogja fel, holott a vásárló és az eladó nem a piac logikája alapján függ egymástól. A vásárlók, az uniós országok megosztottak, egyedi alkukat kötnek, míg az eladó egyedül van.
A volt kormányfő Magyarországról elmondta: gázfelhasználásának 80 százaléka import, ellátása alapvetően az oroszoktól függ. Ebből következően a magyar külpolitikának nagyon komolyan kell foglalkoznia az energiaellátással akkor, ha nem alakul ki hamarosan egységes uniós álláspont.
Moszkva garanciákat akar
Oroszország garanciákat és konstruktív hozzáállást vár az Európai Uniótól ahhoz, hogy fejlessze energiaellátási hatékonyságát - mondta Alexander Babakov, az orosz Állami Duma elnökhelyettese a fórumon. Aláhúzta: a gazdasági válság miatt problémák léptek fel az energiaszektorban is - elsősorban Ukrajnában -, azonban Oroszország kész arra, hogy a tranzitvezetékeket egy nemzetközi konzorcium felügyelete alá adja.
A konferencián Richard L. Morningstar, az Amerikai Egyesült Államok eurázsiai energiakérdésekkel megbízott rendkívüli nagykövete kiemelte: a kelet-közép-európai régiónak vezérszerepet kell betöltenie az EU energiabiztonság-politikájában. Mirek Topolanek, Csehország volt miniszterelnöke rámutatott: egyedül a nukleáris energia széleskörű alkalmazása jelenthet megoldást az Európai Unió energiafüggésének csökkentésére, mivel az új gázvezetékek csak rövid- és középtávon oldják meg a problémát, míg a nukleáris energia biztonságot nyújtana az elkövetkező 50 évben.
Oszkó: más fogja learatni a babérokat
"Irreális Orbán ígérete"
A zöldek nem helyeslik a Nabucco-t - a tárgyalások folytatódnak
MTI