Magyarországnak ahhoz, hogy sikeressé váljon, el kell rugaszkodnia az Európai Unió válságzónájától – mondta Orbán Viktor miniszterelnök az Országgyűlés hétfői ülésén.
A kormányfő a hétvégi brüsszeli miniszterelnöki csúcstalálkozó eseményeiről számolt be a Háznak napirend előtti felszólalásában. Az országnak muszáj hozzájárulnia Európa sikeréhez, ezzel azonban saját céljait is el kell érnie - mondta, hozzátéve: el kell rugaszkodnia az unió országaitól, amelyek között több a politikai bénultság állapotában van.
A bátorság a lényeg továbbra is
A miniszterelnök szerint egyhamar nem várható gyors növekedés az európai gazdaságban, amire Magyarország válasza az, hogy "a magunk útját kell járnunk", ragaszkodni kell a saját megoldásainkhoz, és továbbra sem szabad megijedni a bátor megoldásoktól, nem szabad azzal törődni, mit szólnak ehhez mások.
Orbán szerint a görög helyzet elkerüléséhez minden erővel csökkenteni kell az államadósságot, továbbá ki kell menteni a magyar családokat a devizaadósságból.
A munkaképesekre nekünk is szükségünk van
A kormányfő arra is figyelmeztetett, hogy az eurózóna a saját versenyképességének javítása érdekében továbbra is számítani fog a közép-európai, így a magyar munkaerőre is, ami komoly kockázat, Magyarországnak ugyanis minden munkaképes emberre szüksége van.
Magunk vagyunk
Magyarországnak jelen kell lennie a nagy európai döntéseknél, ki kell állnia magáért, de éppen 1956 példájából kiindulva tudni kell azt is, hogy "mi senki másra nem számíthatunk, csak magunkra" - mondta Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn, napirend előtt a parlamentben a hétvégi brüsszeli EU-csúcsról adott értékelésében.
Mint fogalmazott, "senki más nem fog értünk egy fűszálat sem keresztbe tenni, ezért mi, magyarok csak magunkban bízhatunk, és csak egymásra számíthatunk".
Egyetlen bank sem hiheti magát pótolhatatlannak
Európa elemi érdeke, hogy felülvizsgálja a bankok szabályozását – mondta a miniszterelnök. A kormányfő szerint ahhoz, hogy az emberek pénze biztonságban legyen, a kereskedelmi bankokat el kell választani a befektetési bankoktól, a kettő összenövése ugyanis hozzájárult ahhoz, hogy a betétesek pénzét a legbonyolultabb befektetések keretében lehetett kockára tenni. Hozzátette: a bankok befektetéseiért a tulajdonosaiknak, részvényeseiknek kell vállalniuk a felelősséget, és egyetlen bank sem hiheti magát pótolhatatlannak.
„A szabályozás nem szitokszó” – hangsúlyozta a miniszterelnök, aki szerint a pénzügyi világ nem piac már, „hanem lutri, ahol a legcinikusabbakra mosolyog a szerencse”.
Orbán Viktor úgy vélte: Magyarország ezen az úton bizonyos tekintetben előrébb van mint számos uniós ország, „még ha most még szegényebbek is vagyunk”.
"Görögország csődbe ment, ez tény "
Európa nagy döntések előtt áll, a találkozó nem ért véget, a munkát szerdán folytatják - mondta a miniszterelnök a brüsszeli csúcsról. Elmondta azt is, hogy döntést kell hozni Görögországról, arról, hogy miként lehet ez a helyzetet megoldani, és megakadályozni, hogy továbbterjedjen. A görög csőd immár nem kérdés, hanem tény - tette hozzá Orbán Viktor. Tájékoztatása szerint kérdéses továbbá az európai bankok helyzete, mert mind mondta: ma több európai nagybank vezetői segítségért kilincselnek. Mint fogalmazott: az mégsem normális dolog, hogy a bankokat rendszeresen közpénzből tartjuk életben, itt rendet kel tenni!
Véleménye szerint az országnak muszáj hozzájárulnia Európa sikeréhez, ezzel azonban saját céljait is el kell érnie.
MTI, Privátbankár