
Capecchi, Smithies és Evans genetikai kutatásaik során egerekben célirányosan kikapcsoltak bizonyos géneket, hogy megfejtsék azok szerepét az állati szervezeteken belül. Munkájuknak köszönhetően sikerült mára több mint tízezer, úgynevezett "knock-out" egeret létrehozni, amelyekben a sok ezer gén egyikét vagy másikát kikapcsolták. A beavatkozás következményei egyértelműen felismerhetőek az állatokon, így kiderült a kutatók számára, milyen funkcióval bír a kikapcsolt gén.
"Felfedezéseik egy hatalmas jelentőségű technológia kidolgozását tették lehetővé", amelyet "már ma is a biomedicina szinte minden területén alkalmaznak mind az alapkutatásokban, mind az új gyógymódok kifejlesztésében" - írja egyebek közt a testület.
Capecchi a humángenetika és a biológia professzora Salt Lake Cityben, az Utahi Állami Egyetemen. Smithies az Észak-Carolina-i Egyetem patológus és orvosprofesszora, Chapel Hillben dolgozik. Az 1941-es születésű brit Martin Evans a Cardiffi Egyetem genetika professzora, s az egérembriók őssejtjeit kutatja. |
Egy évvel ezelőtt Andrew Z. Fire és Craig C. Mello amerikai tudósok nyerték el a tízmillió svéd korona (mintegy 1,1 millió euró) pénzjutalommal járó kitüntetést, a genetikai információáramlást szabályozó mechanizmus molekuláris alapjainak megismeréséért.
Hagyományosan az orvosi vagy fiziológiai Nobel-díj bejelentésével kezdődik meg a Nobel-hét: kedden a fizikai, szerdán a kémiai, csütörtökön az irodalmi Nobel-díj, pénteken pedig a Nobel-békedíj idei kitüntetettjeit nevezik meg - utóbbit a norvég fővárosban, Oslóban. A svéd központi bank által 1968-ban alapított közgazdasági Nobel-díj új tulajdonosát jövő hétfőn hirdetik ki.
A Nobel-díjakat idén is XVI. Károly Gusztáv svéd király adja majd át, december 10-én, a kitüntetést alapító Alfred Nobel mérnök és üzletember 1896-ban bekövetkezett halálának évfordulóján.
Irtsuk ki a patkányokat!
Gondolatolvasó számítógép: észreveszi, ha lógunk
Igazi sci-fi: gyógyszerrel törlik ki az emlékeket
MTI