1p
A Mol és az OMV, illetve a vajdasági Magyar Koalíció meg akarja akadályozni az orosz-szerb kormányközi energia-megállapodás megvalósulását - állítja egy szerb ellenzéki politikus
A Mol Nyrt.-hez és az OMV osztrák olajipari vállalathoz kötődő lobbi, illetve a vajdasági Magyar Koalíció meg akarja akadályozni az orosz-szerb kormányközi energia-megállapodás megvalósulását - állítja egy orosz lapnak nyilatkozva Nenad Popovic, az ellenzéki Szerbiai Demokrata Párt gazdasági tanácsának vezetője.

A Vremja Novosztyej című moszkvai lap internetes kiadásában hétfőn megjelent interjúban Popovic azt mondja, hogy az Oroszországgal kötött energia-megállapodás ügye még folytatódik, s a dokumentum sorsa csak az év végére dől el végérvényesen. Bár a szerb parlament a múlt héten már ratifikálta a megállapodást, szerinte az ellen a Cvetkovic-kormány egyes minisztereinél "sokkal nagyobb erők dolgoznak", s néhány lobbicsoport próbálja meghiúsítani az együttműködést.

"Tágabb értelemben az orosz-szerb együttműködés meghiúsításával most tevékenyen próbálkozik néhány lobbi.A legnagyobb és legveszélyesebb közülük a térség két uniós tagállamának olaj- és gázipari nagyvállalatával van kapcsolatban" - mondja Popovic, a lapszerkesztőség pedig zárójelben megjegyzi, hogy a magyar Mol-ról és az osztrák OMV-ről van szó.

A Vojislav Kostunica volt miniszterelnök pártjának főbizottságához tartozó politikus szerint az említett két cég jelenleg monopolhelyzetben van a szerb piacon, és nem kíván konkurenciát az orosz Gazprom részéről. Már vannak saját olajfeldolgozó kapacitásaik Szerbiában, és készek megemelt áron megvenni a keretmegállapodásban szereplő szerbiai olajipari vállalatot, a NIS-t csak azért, hogy elzárják az utat a Gazprom előtt - állítja Popovic, aki szerint az előállt helyzetet sajnos nem mindenki érti a szerb kormányban.

A szerb parlament szeptember 9-én ratifikálta az Oroszországgal kötött energia-megállapodást, amely előirányozza, hogy Oroszország Szerbián keresztül vezeti a Nyugat-Európába tartó, Déli Áramlat nevű gázvezetéket, s a bánáti Udvarnokon (Banatski Dvor) megépít egy gáztározót. Cserébe az orosz állami gázóriás, a Gazprom leányvállalata, a Gazpromnyeft 400 millió euró készpénzért, és 2012 végéig vállalt 500 millió eurós fejlesztésért megkapja a NIS 51 százalékos tulajdonrészét.

A NIS ára azonban nem tekinthető még véglegesnek, ugyanis az energia-megállapodás csak az 51 százalékos tulajdonrész eladásáról szól, a készpénzből és a cég fejlesztésére vállalt kötelezettségekből összetevődő árat egy kiegészítő jegyzőkönyv tartalmazza, amelyről egyelőre nem szavazott a szerbiai parlament, de a 900 milliós összeget Szerbiában már az egyezmény aláírásakor is sokan alacsonynak tartották Belgrádban.

Nenad Popovic szerint a parlamenti vita során az orosz-szerb energiaegyezmény legfőbb ellenlábasainak a Magyar Koalíció képviselői bizonyultak, akik a Vajdaság autonóm tartományt képviselik, ahol a NIS központja is található (Újvidéken). Popovic szerint azokat a magyar vezetőket, akik megfogalmazása szerint "már bejelentették szándékukat a koszovói mintára történő különválásra", most páni félelemmel tölti el az a lehetőség, hogy a Gazpromnyeft megvásárolja a szerb vállalatot, hiszen akkor a NIS infrastrukturális egységet alkotna a tervbe vett Déli Áramlat vezetékkel.

"Ezután a magyar szeparatisták terveire keresztet lehetne vetni: sem Szerbia, sem Oroszország, sem az EU nem engedi meg nekik, hogy veszélyeztessék Európa energiabiztonságát" - mondja az ellenzéki vezető. Végül még egy harmadik lobbit is említ; szerbiai politikai erőket, amelyeknek szerinte az a szándéka, hogy elodázzák Szerbia csatlakozását az EU-hoz és a lehető legjobban meggyöngítsék Szerbiát.

Az OMV megint ugyanazt a nótát fújja?
A Mol nagyot téved, ha azt hiszi, megmenekült az OMV-től 
A Mol megkapta az OMV keresetét  
Csak szájkaratéban erős a Nabucco
Megint egymásnak esik a Mol és az OMV?

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG