1p
Oszkó Péter szerint a magyar gazdaságpolitika olyan kanyart vett, amit csak szerencsétlenül bevezetett különadókkal sikerülhet kiigazítani
Oszkó Péter szerint a magyar gazdaságpolitika olyan kanyart vett, amit csak szerencsétlenül bevezetett különadókkal sikerülhet kiigazítani - a volt pénzügyminiszter a interjút adott a Figyelőnek.

A rendszerváltás óta – de már az előtt is – Magyarország erős eladósodásra épülő gazdaságpolitikát folytatott. Ennek szükségszerű velejárói a nagy kiigazítások. A 2000-es évek elején az ország a régió éllovasának számított, innen eljutottunk oda, hogy míg a környező országokban a GDP nőtt, nálunk az adósság - mondta a Figyelőnek adott interjújában a Bajnai-kabinet egykori pénzügyminisztere Oszkó Péter annak kapcsán, hogy a hiánycél tartása végett az Orbán-kormány is megszorításokat hajt végre.
"A válságkezelésben jó egy-másfél éve még mindenki minket hozott fel pozitív példaként. Azóta sikerült egy olyan kanyart csinálni, hogy ma azt számolgatják az elemzők, mennyit kell megszorítani a költségvetési hiánycél teljesítéséhez” - mondta Oszkó.

Az ex-pénzügyminiszter szerint  "rossz értelemben vett improvizáció és következetlenség" mutatkozik meg a gazdaságpolitikában, miközben bizonyos mértékű reakciókészséget tolerálnának a gazdasági szerepelők. Ha a válságadókat előre kiszámítható módon, értelmes mértékben vezette volna be a kormány, és nem háromszor akkora adócsökkentésről döntöttek volna, mint amennyi adó a válságban befolyik, akkor ez olyan értelemben vett válságkezelés, amire sok más országban is van példa - részletezte Oszkó.

"A Fidesz ultraliberális gazdaságpolitikát hirdetett meg, lényegesen csökkentette az adókat, és megígérte, hogy a kiadásokat is ugyanilyen szintre csökkenti. Ezt egyelőre nem tette meg, ezért a magán-nyugdíjpénztári vagyonból egyensúlyozza ki az idei költségvetést" - így a Bajnai-csomagot levezénylő egykori Deloitte-vezér.

De hogy fér meg az ultraliberális gazdaságpolitika az állami tulajdon növelésével - mely a Malévot leszámítva - a kormány deklarált célja? „Azt gondolom, a kormány itt gazdaságilag racionálisan jár el, a Mol visszavétele mellett erős gazdasági érvek szólnak, erről már mi is folytattunk tárgyalásokat. Emellett van egy érzelmi alapú kommunikáció is, amelynek fókuszában a nemzeti érdekek védelme áll. Ehhez képest olyan túl sok visszaállamosítás nem volt, nincs is rá pénz, nem is lenne értelme. Úgy látom, hogy e téren a kommunikáció elválik a valós cselekedetektől.”

"Csak az euró bevezetésére vannak szabályok, a kivezetésére nem"

De mi a helyzet Európában? Úgy tűnik adósságkezelésből eddig Kelet-Európától lenne mit tanulnia a bajban lévő eurózónatagoknak. „Hipotézis szinten ma már mindent el tudunk képzelni" - válaszolta Oszkó arra a felvetésre, hogy kitehetik-e Görögországot az euróövezetből. "Ebben benne van az is, hogy a görög adósság soha nem lesz törleszthető teljes egészében - folytatta -, s ha ez így alakul, akkor adódik a kérdés, hogy van-e még helye Görögországnak az eurózónában.” Annyi bizonyos, hogy a Berlin-Párizs tandem megegyezett az EKB-val, így szó sem lehet a görög adósság átütemezéséről a mai brüsszeli csúcson, a magábszektor szereplőinek ugyanakkor mélyen a zsebükbe kell majd nyúlniuk.  Oszkó szerint bár a görögök kiebrudálása logikusnak is tűnhetne,  az mérhetetlen presztízsveszteség lenne az eurónak és az eurózóna motorjának tartott Németországnak is. Ugyanakkor a volt pénzügyminiszter nem tudja pontosan, mi a nagyobb presztízsveszteség, "a folyamatos bizonytalanság és a megoldatlan kérdések sokasága – hisz ebben a helyzetben a piac gyakran erősebben ítél –, vagy egyszerűen bevallani az igazságot, és Görögországot a helyére tenni. Nem tudom megítélni, hogy melyik okozna nagyobb felfordulást. Szabályok csak az euró bevezetésére vannak, a kivezetésére nincsenek" - hívta fel rá a figyelmet Oszkó.

Az eurózóna mediterrán tagjainak adósságválsága újra felszínre hozta a vitát, vajon nem kellene-e Brüsszelnek még jobban ellenőriznie a tagállamok költségvetését, sőt beleszólhatna-e az EU a nemzetállamok büdzséjébe? Nyilvánvaló, hogy erősebb fékekre szükség van, ugyanakkor a nemzeti önállóságot féltők a britek vezetésével eddig mindig ki tudták harcolni a gyenge - vagy látszat - központi kontroll fenntartását.

„Ha magyarként gondolkodunk, és az a kérdés, hogy mennyire szeretnénk, hogy nekünk egy közös uniós szervezet mondja meg, hogy mire mennyi pénzt költsünk, akkor erre az a spontán válasz, hogy majd mi megmondjuk, mit szeretnénk csinálni. De ha úgy tesszük fel a kérdést, hogy mennyibe kerül nekünk az, hogy az EU-ban a jelenlegi döntési mechanizmus működik, mennyibe kerül nekünk a görög válság, vagy akár a svájci frank árfolyamának megerősödése az euróval és így a forinttal szemben is, egyes háztartásokra lebontva, hogy ki mennyit veszít azon, hogy a piacok gyengének és döntésképtelennek tekintik az EU-t, akkor bizony teljesen más megvilágításba kerülne ez a kérdés - válaszolta a felvetésre Oszkó. Az összes magyar devizahiteles elszenvedi ma ennek a kárát a törlesztőrészletek emelkedésén keresztül. A lélektani határ persze az, hogy ki készíti a költségvetést. Ha nem az adott állam, hanem mondjuk egy brüsszeli szervezet, attól kezdve az adott ország kormányának a kompetenciája a töredékére csökken.”

Privátbankár, Figyelő

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG