A 2010-ben kifizetésre kerülő minden 27 500 eurót meghaladó egyéni alkalmazotti prémium után a bankoknak 50 százalékos egyszeri illetéket kell befizetniük a költségvetésbe - közölte Christine Lagarde.
A javaslatot még augusztusban fogalmazta meg Nicolas Sarkozy köztársasági elnök. "Sokat harcoltunk azért, hogy nemzetközi szinten elfogadtassuk. Brit-francia javaslat lett belőle, amelyet januárban a parlament előtt fogok képviselni" - tette hozzá a miniszter. A megfogalmazása szerint "rendkívüli körülmények rendkívüli adóját" a költségvetési törvénytervezet módosításban nyújtja majd be a kormánypárt.
Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnök és Gordon Brown brit kormányfő a The Wall Street Journal című gazdasági napilap múlt csütörtöki számában megjelent, közösen jegyzett vendégkommentárban fogalmazta meg a bankmenedzserek prémiumának megadóztatására vonatkozó közös javaslatot. Azt hangsúlyozták írásukban, hogy a világméretű gazdasági válság "alapvető problémákat vetett fel a pénzügyi rendszer működésében, amelyeket csak globális szinten lehet kezelni".
A két vezető politikus úgy vélte: "elfogadhatatlan, hogy a válság terheit az adófizetőknek kell viselniük, és a fellendülés gyümölcseit csak a pénzintézetek részvényesei és alkalmazottai élvezik".
- Egyetértünk abban, hogy kiemelt feladatként kell kezelni a prémiumokra kivetett egyszeri adót, hiszen a 2009. évi prémiumok részben a közpénzből finanszírozott bankmentő csomagokból származnak - írta Sarkozy és Brown.
Franciaországban 2-3 ezer brókert érinthet az illeték, amelynek bevezetését - egy évre - várhatóan 2010 elején fogadja el a parlament.
Alistair Darling brit pénzügyminiszter a költségvetés helyzetéről múlt héten tartott éves parlamenti beszámolójában közölte: a nagy összegű prémiumok kifizetéséhez ragaszkodó bankoknak azonnali hatállyal 50 százalékos egyszeri illetéket kell befizetniük minden, 25 ezer fontot meghaladó egyéni alkalmazotti prémium után. A szigetországban a közvélemény szemében nagyon népszerű intézkedés - amelyből a brit adóhivatal 600 millió eurós bevételt remél - 20 ezer brókert érinthet.
Angela Merkel német kancellár "nagyon szimpatikusnak" nevezte a brit-francia ötletet, de arról nem szólt, hogy hazája számára követendő példának tartja-e. Az Egyesült Államok már jelezte, hogy nem kívánja megadóztatni a bankárok idei bónuszait.
Obama viszonzást vár a bankoktól
A bankárok nem értik, miért dühösek az emberek?
Azonnali hatállyal megadóztatják a banki prémiumot
MTI