A legjelentősebb küldő országok közül a Németországból és a Lengyelországból érkező vendégek éjszakáinak száma csökkent, miközben az Egyesült Királyságból hazánkba látogatóké stagnált, az Ausztriából, Olaszországból, Csehországból és az Egyesült Államokból érkezők esetében pedig nőtt.
A szálláshelyek összes árbevétele 4%-kal emelkedett 2009 azonos időszakához képest. |
A KSH adatai szerint az időszak folyamán a kereskedelmi szálláshelyeken 3 millió 672 ezer belföldi vendég 9 millió 139 ezer vendégéjszakát töltött el, a vendégek és vendégéjszakák száma lényegében nem változott az előző év azonos időszakához mérten. A belföldivendég-forgalom több mint hattizedét fogadó szállodákban 5,5%-os növekedés figyelhető meg az éjszakák számában. A vendégek körében szintén közkedvelt panzióknál 10%-os csökkenés következett be. A belföldivendég-forgalom visszaesése a kilenc turisztikai régióból ötöt érintett. 2010 novemberében a belföldi vendégek és vendégéjszakák száma 20, illetve 31%-kal emelkedett, ami részben a – megelőző évekhez képest – késői és igen hosszú őszi iskolai szünetnek köszönhető.
A Balatonon eltöltött éjszakák száma 2010 első tizenegy hónapjában a külföldiek és a belföldiek esetében 8, illetve 5%-kal esett vissza. Budapesten – a balatoni üdülőkörzettel ellentétben – zömében a visszatérőben lévő külföldi vendégeknek köszönhetően 5%-kal emelkedett a vendégéjszakák száma.
A 2010-ben Európa Kulturális Fővárosa címet viselő Pécsett mind a vendégek, mind a vendégéjszakák száma jelentősen nőtt (26, valamint 28%-kal). Bár csupán minden negyedik vendég volt külföldi a pécsi szálláshelyeken, számuk a dinamikus emelkedést követően közel háromnegyedével bővült az egy évvel ezelőttihez képest.
Január–novemberben a szállodák szobakihasználtsága átlagosan 46%-os volt, ezen belül az ötcsillagos szállodák működtek a legmagasabb, 61%-os szobakihasználtsági aránnyal; a négycsillagos házak 51%-os foglaltságot értek el.
A működő kereskedelmi szálláshelyek közül novemberben 1468 egység fogadott el fizetőeszközként üdülési csekket. A belföldi vendégek az év első tizenegy hónapjában 16,4 milliárd forint értékben fizettek a szálláshelyi szolgáltatásokért üdülési csekkel, ez az összes bevétel 7,5, illetve a belföldi szállásdíjak 36%-ával volt egyenértékű - olvasható a KSH jelentésében.
Privátbankár