Megkezdődött a számháború a kormányzat és a magánnyugdíjpénztárak között a reálhozamokról. A múlt hét végén az ügyben megbízott kormánybiztos, Selmeczi Gabriella kritikusan jegyezte meg, több mint félmillióan nem számíthatnak reálhozam-kifizetésre, szerinte ez egyben a kormány döntésének megalapozottságát is jelzi. A kormánybiztos utalt rá, hogy a kifizetések elmaradása miatt az embereket kár érte, meglehet olyan tagokról van szó, akik a válság éveiben (2007,2008,2009) csatlakoztak valamely kasszához, a kifizetésekre a hosszú távú befektetéseket kezelő pénztárakat pedig épp a kormány és a "nyugdíjvédelmi program" kötelezte.
A Stabilitás Pénztárszövetség összegzése szerint az eredmények valóban meglepőek, a magánynyugdíjpénztárakat összefogó érdekvédelmi szövetség szerint ugyanis kevesebben maradtak kifizetés nélkül, mint arra előzetesen számítani lehetett.
Matekozás helyett lássuk a számokat!
Persze az átlagembert jobban érdekli, hogy "mennyi az annyi", vagyis hogy mekkora összegre számíthatnak azok, akiknek pénze az infláció feletti hozamot ért el. Nos, itt is vannak meglepetések.
Az átlaghozam 76 030 forint lett, ezek kiutalása már megkezdődött, a napokban egyre többen kaphatnak majd értesítést a bankjuktól, hogy számlájukra pénz érkezett (illetve csenget majd hozzájuk a postás). Az összeg meglepetés a Stabilitásnak, ők valamivel kisebb összegre számítottak, a kormány pedig eredetileg "néhány tízezres" hozamokkal számolt. Legalább is a kommunikáció szintjén. A postai kifizetések értékhatárát ugyanis 100 ezerről 150 ezer forintra emelték a kifizetések előtt.
A mintegy 2,5 millió egykori kasszatag 76 ezres átlaghozama némileg csalóka, hiszen az összegek között hatalmas eltérések mutatkoznak. Nemcsak a pénztárak teljesítménye között látunk óriási eltéréseket, hanem kasszán belül is vannak nagy különbségek.
A Napi Gazdaság hozamkörképe szerint egy volt ING tag örülhet a legjobban, ő ugyanis 5,6 millió forintos kifizetésre számíthat, de a kisebb pénztáraknál is akadnak milliós tételek. Sőt, átlaghozam tekintetében a kisebb pénztárak igen jól teljesítettek, a Pannóniánál például 300 felett van a kiutalt átlagösszeg, a Dimenzió pedig 294 ezer forintot küldött egykori tagjainak átlagosan.
De nézzük a nagyokat! A maradó tagok számát tekintve a négy legnagyobb kassza teljesítménye is nagyon vegyes. A 17 ezres ügyfélkörrel piacvezető ING az átlag felett fizet, méghozzá jócskán: a 133 ezer forintos átlaghozam szép teljesítménynek számít. Ezzel szemben az OTP egy ezressel az átlag alatt marad, amíg az Aegon átlag 80 ezret fizet ki a tb-be visszalépőknek. Az AXA fizet a legrosszabbul, a Napi Gazdaság számításai szerint átlagosan 40 ezer forintot kapnak az innen az állami rendszerbe átigazoló tagok.
Alapvetően megáll az a tétel, melyet a kifizetések megindulása előtt feltételeztünk, miszerint a hűséges és régi pénztártagok jutottak a legtöbb pénzhez. A több kasszát is megjárt tagok közül csak a legszerencsésebbek kaphattak nagyobb summát. A válság éveiben csatlakozott tagok pórul jártak - bár úgy tűnik kevesebben, mint az előzetes pénztári prognózisok szerint várni lehetett.
A több most kevesebb is egyben
Senki ne lepődjön meg ugyanakkor, ha a számlaértesítőkön közölt reálhozamnál kevesebb pénzt kapnak majd, hiszen a magánnyugdíjpénztárak levonják az utalás (banki és postai egyaránt) összegét.
Privátbankár - Zsiborás Gergő