1p
A közép-európai vállalatvezetők többsége borúlátóan ítéli meg országa 2012-es gazdasági kilátásait, az optimizmus szintje 2010-es értékre esett vissza
A Deloitte Business Sentiment Index elnevezésű vállalati felmérésének legfrissebb kiadása szerint a közép-európai vállalatvezetők többsége borúlátóan ítéli meg országa 2012-es gazdasági kilátásait. Miközben a térség országaiban az előző öt felmérés eredményei folyamatos javulást mutattak, az optimizmus szintje most a 2010 októberi értékre esett vissza.

A Deloitte vállalati felmérése szerint a térség vállalatvezetőinek optimizmusa az egy évvel ezelőtti szintre esett vissza. Ez a pesszimista szemlélet a felmérés szerint arra vezethető vissza, hogy a vállalatvezetők - különösen Közép-Európa északi részén - az európai államadósság-válság erősödésétől tartanak, valamint attól félnek, hogy a válság az elkövetkezendő fél-egy évben a régió gazdaságait továbbra is negatívan fogja befolyásolni.

Seres Béla, a Deloitte közép-európai pénzügyi tanácsadási üzletágának ügyvezető partnere elmondta, hogy a térség egészét tekintve a közép-európai cégvezetőknek csupán 16 százaléka látja optimistán a régió általános gazdasági kilátásait az előttünk álló hat hónapra vonatkozóan. A vezetők több mint kétötöde (43 százaléka) véli úgy, hogy a közeljövőben romlani fog a helyzet.

Eltérő hangulat északon és délen

A Deloitte szakértője hozzátette, hogy a korábbi felmérésekhez hasonlóan ez alkalommal is lényeges különbségek mutatkoznak azonban a válaszadók véleményei között az egyes országok szintjén. A gazdasági világválság kezdete óta jellemző tapasztalat, hogy a közép-európai térség országai két csoportra oszthatók a gazdasági kilátások megítélése alapján. A régió északi részén (Csehországban, Lengyelországban és Szlovákiában) a vállalatvezetők hagyományosan bizakodóbbak és derűlátóbbak a kilátásokat illetően. Ezzel szemben a délebbre fekvő államokban (Horvátország, Magyarország és Románia) rendszerint sokkal visszafogottabbak a gazdasági helyzet alakulásával kapcsolatos várakozásokat illetően.

A felmérés tanúsága szerint a térség északi országainak cégvezetőire korábban jellemző optimizmus mostanra jelentősen gyengült. Ezek az országok nagyban hagyatkoznak a gyáriparra és a Nyugat-Európába irányuló termékexportra, ennek következtében a térségben ők sínylették meg legjobban az európai államadósság-válságot is.

A felmérés szerint a lengyel befektetőket az Európában tomboló válság különösen érzékenyen érinti. A lengyel cégvezetőknek most mindössze 10 százaléka számít létszámnövekedésre a cégénél, szemben a júniusi 36 százalékkal. Számottevő kiábrándultság figyelhető meg Lengyelországban a következő év árbevételére vonatkozó kilátások kapcsán is. Ami Csehországot illeti, az optimizmus a felmérésben szereplő összes kérdés kapcsán csökkenést mutat. A felmérésben vizsgált hat állam közül Szlovákia volt az, ahol a legjelentősebb visszaesés figyelhető meg az ország gazdasági kilátásaira vonatkozó optimizmus terén.

A térség északi országaiban megfigyelhető jelentős hangulatromlással szemben a kilátások ugyan délen is romlanak, de korántsem olyan mértékben, mint északon. A hangulat romlása ellenére a következő egy évet tekintve a horvát vezetők a vállalkozások pénzügyi kilátásait, az új termékek és szolgáltatások piaci megjelenésének valószínűségét, valamint az alkalmazotti létszámok alakulását illetően optimistábbnak mondhatók, mint a többi ország cégvezetői.

A magyar vállalatok nagy része nem számol árbevétel növekedéssel

Seres Béla elmondta, hogy az árbevételek következő évi alakulásával kapcsolatos várakozások tekintetében Magyarországon figyelhető meg a legnagyobb változás. 2011 júniusában a megkérdezettek 63 százaléka számított árbevétel-növekedésre - ez az érték mostanra a felére, mindössze 29 százalékra esett vissza. A cégvezetők nagyobbik része (57%) ugyanakkor arra számít, hogy árbevételeik nagyságrendileg változatlanok maradnak.

A térség déli részén dolgozó kollégáikhoz hasonlóan a magyar vállalatvezetők is optimistán ítélik meg cégük alkalmazotti létszámának következő évi várható alakulását, bár ez általában nem bővítést jelent, hiszen többségük (60%) szerint a létszám cégüknél változatlan marad. Magyarország emellett - Szlovákián kívül - az egyedüli olyan állam volt a vizsgált hat ország közül, ahol az előttünk álló egy évre vonatkozóan a vállalatvezetők részéről stabil várakozások jellemezték a beruházási tevékenységet.

A román cégvezetők az eddigieknél negatívabban ítélték meg cégük pénzügyi kilátásait. Az optimizmus gyengült ugyan, a térségen belül mégis a román cégvezetők körében ment végbe a legnagyobb pozitív irányú változás a következő egy évre vonatkozó, árbevételek alakulásával és a felvásárlási tevékenységgel kapcsolatos kilátások terén.

Seres Béla a felmérés eredményeivel kapcsolatban elmondta, hogy mélyülő európai államadósság-válság és a globális piacokra általánosan jellemző bizonytalanság jelentősen befolyásolja a régió északi részén uralkodó üzleti hangulatot. Az ottani vállalatvezetők negatívabb kilátásai és a térség déli országaiban tevékenykedő cégvezetők hagyományosan visszafogott szemléletmódja így egyre jobban közelít egymáshoz. Véleménye szerint bármi is legyen a háttérben, a romló kilátások következtében aggasztó módon visszaesett az általános üzleti hangulat a térségben, amelyre azóta nem volt példa, hogy 2009 negyedik negyedévében megjelent a felmérés első kiadása.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG