Problémás mindegyik schengeni csatlakozó
ismertetett.
A portugál uniós elnökség által készített beszámoló Magyarország vonatkozásában azt hangsúlyozza, hogy a határőrizettel kapcsolatos technikát és az azt kezelő személyzetet "a stratégiai és szervezeti követelményekkel összhangban kell fejleszteni."
A dokumentum 28 oldalon sorolja fel a csatlakozás előtt álló országok hiányosságait. Értesülések szerint a portugál elnökség azt elküldte a többi uniós tagállamnak is.
A jelentés elismeri: a schengeni övezethez csatlakozó kilenc ország jelentősen növelte arra irányuló erőfeszítéseit, hogy eleget tegyen a szükséges biztonsági követelményeknek. Ennek ellenére a szóban forgó országokba küldött szakértők valamennyi csatlakozó esetében problémákat állapítottak meg. A beszámoló szerint a legsúlyosabb problémákkal Málta küszködik, a szigetország esetében a légi és a tengeri határok védelmét illetően további vizsgálatra van szükség, s csakis annak pozitív kimenetele esetén lehet Valettát "Schengen-érettnek" minősíteni.
A lap által ismertetett részletek szerint a kilenc ország közül nyolcnak nehézségei vannak a vízumkiadásban. Ezek megszüntetése ugyanakkor rendkívül fontos az illegális bevándorlás megfékezése érdekében. A beszámoló Csehországot, Észtországot, Litvániát, Lettországot, Máltát és Lengyelországot említi azon államok sorában, amelyek "nem ismerik fel kellően az illegális bevándorlás kockázatait". Szlovákiának pedig hatékonyabban kell felkészülnie a vízumokkal való visszaélések megakadályozására.
A határvédelmet illetően a dokumentum Csehország esetében hiányolja a határátlépések megfigyelésének megfelelő rendszerét. Észtország vonatkozásában a határőrök számát kevesli. Lettországban hiányolja a szükséges szakmaiságot az adatok feldolgozásával és a kockázatok elemzésével kapcsolatban, míg Litvánia esetében a tengeri határok ellenőrzésének javítását sürgeti. Szlovákiával kapcsolatban a rendőri együttműködés biztosítása érdekében hatékonyabb akcióterv mellett emel szót, míg Lengyelországot arra szólítja fel, hogy minden területen javítsa a határőrség és a vámügyi szervek közötti együttműködést, és gyorsítsa fel a tengeri partvidék radarellenőrzésének kiépítését.
Magyarország vonatkozásában a jelentés egyrészt azt hangoztatja, hogy a határőrizettel kapcsolatos technikát és a kezelő személyzetet a schengeni rendszernek megfelelő stratégiai és szervezeti követelményekkel összhangban kell fejleszteni. Ezen túlmenően Magyarország és Szlovénia figyelmébe ajánlja a horvát állampolgárok beutazási feltételeinek felülvizsgálatát. Ez utóbbival kapcsolatban a lap további részleteket nem közölt.
Az újság által idézett diplomaták úgy vélekedtek: a dokumentum mindenekelőtt azt célozza, hogy időben rávilágítson a nehézségekre. Több oldalon lehetne ugyan pozitív fejleményekről is beszélni, az azonban nem célravezető - tették hozzá.
Nyitva van az első schengeni kapu (hanganyag)
Elkészült az EU déli vízi kapuja
Ausztria vasfüggönyt húz?
MTI