A mostani helyzet kialakulásával kapcsolatban Michael Heise kifejtette: a jelenlegi válságtól sújtott vállalatok nagymértékben érdekeltek voltak a strukturált kölcsönök (ami elsősorban az amerikai jelzálogkölcsönöket jelentette), illetve a származékos ügyletek piacán. Ez hatalmas veszteségeket eredményezett, aminek a következménye igen komoly likviditás- és tőkeigény lett. Csakhogy az általános helyzet közben megváltozott, nőtt a bizonytalanság és csökkent a kockázatvállalási hajlandóság, ezért a megnövekedett igényeket már nem lehetett a piacról kielégíteni. Így már csak az államtól lehetett mentőövet remélni, a kormány azonban nem minden esetben volt hajlandó segítséget nyújtani – mutatott rá a közgazdász.
Még mindig ugyanannak a (másodlagos hitelpiaci) válságnak a következményeit nyögjük - mondta a szakember. A földrengés epicentruma a másodlagos jelzálogpiac volt, a lökéshullámok pedig akkorák lettek, hogy a pénzpiacok még mindig nem nyugodtak meg. De Michael Heise szerint a másodlagos jelzálogok csak elősegítették azoknak az alapvető hibáknak a felszínre kerülését, amelyek a pénzügyi rendszerben az elmúlt években felhalmozódtak: túlzott kockázatvállalási hajlandóság, az átláthatóság hiánya a termékstruktúrákban és mértéktelen hitelfinanszírozás.
A pénzügyi szektorral kapcsolatban kiemelte: amikor a válság megszűnik, egy más jellegű pénzpiaci szektort fogunk látni. Más lesz az üzleti magatartás, és mások lesznek az üzleti modellek, a kockázat ára pedig be fog állni az indokolt szintre. A szakember hangsúlyozta, hogy messzemenő konszolidációs hullámra számíthatunk.
Friss tőzsdei árfolyamok a Privátbankáron
A múltban elkövetett túlkapásokat már jelentős mértékben sikerült kijavítani - mondta Heise. A bankok több mint 500 milliárd dollár volumenben könyveltek le értékvesztést, és több mint 300 milliárd dollár új tőkeforrást szereztek, lecsökkentették a mérlegfőösszegüket és a piaci kínálatot is visszafogták. Az USA ingatlanpiaca közelít az egyensúlyi állapothoz, a többi piacon pedig már a reális szint alá mentek az árak. |
A válság lehetséges amerikai hatásaival összefüggésben a közgazdász rámutatott, akárki is nyeri meg az amerikai elnökválasztást, a Wall Streetnek mindenképpen azzal kell számolnia, hogy a jövőben a politikusok szigorúbban fogják kezelni a pénzpiacok szabályozásának kérdését. Általánosságban az látszik valószínűnek, hogy a politikusok ismét a szigorúbb állami szabályozás hívei lesznek - hívta fel rá a figyelmet a szakember.
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron
Az Allianz vezető közgazdásza arra számít, hogy a rossz hírek áradata lassan elapad, a befektetők ismét bízni kezdenek a piacban, különösen, ha azt is figyelembe veszik, hogy számíthatnak az állam jelentős segítségére. Másrészről viszont a rengeteg piaci sokk nyomán gyökeret vert egy általános bizonytalanság-érzet. A piaci helyzet normalizálódása így csak a jövő évre várható.
Durva napok jöhetnek a magyar tőzsdén
2009 sem a magyar részvények éve lesz
Minket is lehúz a válság - mi várható jövőre
Jócskán elhúzódhat a mostani válság
Nem bírták tovább nézni: új óriás született
Privátbankár