.jpg)
Greenspan szerint arról még korai lenne találgatni, hogy a pénzügyi válság nehezén túljutott-e az amerikai gazdaság, mivel ez attól függ, hogy miként alakulnak a lakóingatlan-árak. A volt Fed-elnök becslése szerint az átlagos amerikai ingatlanárak a februári szintről még 10 százalékot csökkennek, ami azt jelentené, hogy a korábbi csúcspontról összesen 25 százalékkal fog zuhanni az amerikai lakóingatlan-szektor árszintje. Greenspan szerint ha a gazdaság gyenge marad, és a piac "túlszalad", akkor még további 5 százalékos lakásárcsökkenés várható.
Az amerikai lakóingatlan-piac áralakulása a globális likviditási válság szempontjából is döntő jelentőségű. A befektetési bankok által kockázatterítés céljából értékpapírosított és világszerte terjesztett, fedezetként lakossági jelzálog-követeléseket is tartalmazó pénzpiaci portfoliók értékvesztését ugyanis jórészt épp a fedezetként beemelt nem elsőrendű - subprime - jelzálog-kötelezettségek nem teljesítővé válása okozta. A jelzálogválság visszahatásaként árzuhanás indult meg az amerikai lakóingatlan-piacon, ami ördögi körként éppen a jelzáloghitelek fő fedezetétől, vagyis a megterhelt ingatlanok piaci értékétől fosztotta meg az adósokat; a két folyamat így egymást erősíti.
A londoni Economist Intelligence Unit (EIU) által minap felvázolt amerikai gazdasági forgatókönyvek közül a 30 százalékos esélyűnek minősített "kockázati" azzal számol, hogy az amerikai lakóingatlan-állomány összértéke - amely 1997 és 2006 között 12 ezer milliárd dollárral nőtt, vagyis több mint megkétszereződött - 2008 végéig 20 százalékkal, 2010-re már több mint 50 százalékkal zuhanna a korábbi csúcs alá.
Az EIU Londonban most kiadott új, júniusra szóló havi világgazdasági előrejelzésében tényként számol az idei amerikai recesszióval, tovább rontva az amerikai gazdaságra adott, eddig is igen vérszegény prognózisait.
Más londoni elemzések brit recessziót sem zárnak ki, ugyanis ennek veszélyére figyelmeztető inverz hozamgörbe alakult ki a brit állampapír-piacon a Moody"s Investors Service elemzése szerint. Az elemzők még tovább rontott amerikai előrejelzései megerősítik az amerikai recesszió valószínűségét, márpedig Soros György nagybefektető nyilatkozata szerint épp e két gazdaság recessziója "kell" az általa spekulációs olajárfolyam-buboréknak nevezett olajár-emelkedés korrekciójához. Részletek >>
Soros megint jósolt: szakadék szélén az olajár?
"Csapatmunkával" jutottunk a gödör aljára
Sokáig fog lábadozni Amerika
Ennél több kell egy amerikai recesszióhoz
A száguldó olajár letarolja Nagy-Britanniát
MTI