Pár nap alatt 1650 dollár környékéről 1730 dollár közelébe, azaz közel öt százalékkal emelkedett az arany ára, ami azért furcsa, mert eközben részvénypiaci emelkedés volt, és az EU-csúcson született megegyezés után sem esett vissza komolyabban a nemesfém. Csütörtökön délben is 1711 dollár körül mozgott, ami kevesebb, mint egy százalékos visszaesés az előző napi csúcshoz képest. Az arany eddig arról volt híres, hogy jellemzően válságban, kockázatkerülő, félelmekkel teli hangulatban, részvénypiaci esés mellett emelkedik, de most mintha megváltozott volna valami.
Az arany árfolyamának alakulása 2011-ben
További árupiaci árfolyamok >>
Nem lehet mindent a görögökkel magyarázni
Kedden még voltak olyanok, mint a Financial Times Deutschland szerzője, aki úgy vélte, a magas aranyár rossz ómen az EU-csúcs előtt, azaz negatív melepetést jelez előre, de a fejlemények cáfolták ezt. A Marketwatch kommentátora, Mark Hulbert viszont felhívta a figyelmet, hogy nem lehet mindent a görögökkel és az euróválsággal megmagyarázni, a nemesfém teljesen más okokból is minden további nélkül elmozdulhat, és – más termékekhez hasonlóan – nála sem lehet mindig tudni, miért is. Ő inkább arra eszi a voksát, hogy az arany azért drágult meg, mert az általános hangulat (sentiment) túlságosan is pesszimista volt. A hasonló felmérések a tapasztalatok szerint sokszor kontraindikátorként működnek, vagyis az ellenkezője történik annak, mint amit a nagy többség várt. Ha túl sok a medve, jön a bika, és fordítva...
Tisztázatlan részletek
Megint mások, akik szkeptikusak az EU intézkedéseinek hatékonyságát vagy tartósságát illetően, úgy gondolják, most jött el igazán az arany ideje, mert a válság java csak ez után jön. A kritikusok szerint az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (EFSF) felturbózása ezermilliárd euróra lényegében hasonló tőkeáttételes ügyletet jelent, mint amilyenek a válság 2008-as kitörésében is jelentős szerepet játszottak - írja a Die Börsenblogger német oldal. Zsiday Viktor hazai alapkezelő blogja szerint az EFSF szerepe tisztázatlan, a részletek kidolgozatlanok, ami biztos, hogy további megszorítások várhatóak és „haladunk a 2012-es recesszió felé”.
Ráadásul, amint a Die Börsenblogger rámutat, az utóbbi időben egy apró pici probléma az EU miatt nagyon háttérbe szorult a közfigyelemben: mégpedig az USA. Pedig ott továbbra is magas a munkanélküliség, esnek a lakóingatlanok árai, a gazdasági növekedés pedig nem túl izmos, így könnyen lehetséges, hogy előbb-utóbb a Fed újabb pénzinjekciójára lesz szükség.
Privátbankár - Eidenpenz József