Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
A Magyar Nemzeti Bank elnöke nem érzi támadásnak a kamatemelés kritikáját a két legnagyobb politikai párt részéről, és kész a párbeszédre a parlamenti képviselőkkel.
Simor András, a jegybank elnöke nem érzi támadásnak a kamatemelés kritikáját a két legnagyobb politikai párt részéről, és kész a párbeszédre a parlamenti képviselőkkel a költségvetési és a gazdasági bizottságban.
A jegybank elnöke a Magyar televízió Az Este című műsorában kijelentette: az MNB vezetése nagyon fontosnak tartja, hogy a politikai pártokkal szoros kapcsolata legyen, ismerjék meg egymás véleményét. Emlékeztetett arra, hogy ennek jegyében kezdeményezte, hogy a márciusi és szeptemberi inflációs jelentés után a két bizottság üléseire ellátogassanak a jegybank vezetői. (A héftői kamatemelést követően kezdeményezte Varga Mihály (Fidesz), a költségvetési bizottság elnöke a jegybankelnök bizottsági meghallgatását.)
A jegybank elnöke azokra a kritikai felvetésekre az MSZP részéről, amelyek szerint a legutóbbi kamatemelés fékezi az exportot növeli az államadósságot káros a magyar gazdaság számára, azt hangsúlyozta, hogy a világ jegybankelnökei között egyetértés van kialakulóban arról, hogy a recessziónál nagyobb veszély az infláció.
A világban emelkednek a mezőgazdasági, az üzemanyag és az alapanyagárak. Magyarországon pedig a nemzetközi tényezőkön túl speciális tényezők is hatnak, mint a 2000-es évektől 2006-ig tartó felelőtlen költségvetési politika, de az ezt követő korrekció is inflációgerjesztő módon zajlott. A kormány tovább erősítette ezt azzal, hogy az energiaárak a nemzetközi növekedést meghaladó mértékben emelkedtek, hogy a hatósági árak növekedését nem fékezi, és kormányzati döntések hatására az indokoltnál magasabb a béremelkedés üteme is.
Elmondta, hogy az erős forint a jegybanki szakemberek szerint csak rövid távon fékezi az exportot és kedvezően hat a belföldi piacra termelők számára. A kamatemelés, illetve az infláció csökkenése, a forint erősödése kedvezően érinti a lakosság azon egyre növekvő részét, akik devizahitellel rendelkeznek. Általában is, az alacsony infláció kedvező mindenkinek, aki Magyarországon fogyaszt, külön igaz ez a gyengébb érdekérvényesítési képességgel rendelkezők számára.
Simor ismételten leszögezte, hogy sikeres antiinflációs politikát csak a monetáris, a költségvetési és a jövedelempolitika összhangja esetén lehet megvalósítani. Szorgalmazta, hogy ennek jegyében a költségvetési politika fordítson nagyobb figyelmet a kiadások csökkentésére, a szabályozott árakat mérséklő kormányzati politikát és azt, hogy a kormányzat ne építsen be a béreket "mesterségesen növelő emeltyűket" a gazdaságba. A jegybank elnöke szeretné, hogy 2009-re 2010-re elérhető legyen az árstabilitást jelentő 3 százalékos infláció.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár