A szállodaszövetség álláspontja szerint tovább nehezíti a budapesti szállodák és turizmus helyzetét, hogy egyes fővárosi kerületekben megemelték az idegenforgalmi- és építményadót
A szállodaszövetség álláspontja szerint tovább nehezíti a budapesti szállodák és turizmus helyzetét, hogy egyes fővárosi kerületekben megemelték az idegenforgalmi- és építményadót, ezért a szövetség a döntés felülvizsgálatát és egyeztetést javasol a témában - tájékoztat az MTI.
A Magyar Szállodaszövetség (MSZSZ) hétfőn az MTI-hez eljuttatott közleményében hangsúlyozza: a szállodák a 2011-es szobaárakban partnereik egy részével már 2010 nyarán megállapodtak, így nincs lehetőségük azokat az adóváltozások miatt megemelni, tehát a magasabb adókból származó többlet terheket kénytelenek átvállalni. Az MSZSZ szerint ezenkívül a Budapesten kialakult szállodai túlkínálat, és Budapest versenyképességének elmúlt években bekövetkezett romlása miatt a fővárosi szállodák egyébként sincsenek abban a helyzetben, hogy a magasabb adók miatt áraikat emeljék.
A közleményben emlékeztetnek: tavaly decemberben az V., XII., XIII. kerület "szakmai egyeztetés nélkül" megemelte az eddigi 3 százalékos idegenforgalmi adót (IFA) 4 százalékra, míg a VI. és VIII. kerület a szoba árbevételének 3 százalékában megállapított eddigi adó helyett vendégéjszakánként 431 forintban , a IX. kerület pedig vendégéjszakánként 300 forintban állapította meg az idegenforgalmi adót.
A szállodaszövetség álláspontja szerint már a 3-ról 4 százalékra történő emelés is 33 százalékos növekedést jelent, de a fix összegben vendégéjszakánként megállapított IFA ennél is magasabbat. Hozzáfűzik: ezzel egy időben egyes kerületek az építményadót a korábbi 1.241 forint/négyzetméterről 1.430 forintra emelték, ami több mint 15 százalékos növekedést jelent.
Az MSZSZ érvelése szerint a magasabb elvonásokat a szállodák csak további költségcsökkentésekkel, és a munkaerő leépítésével tudják kompenzálni, ami rontja színvonalukat, s ezen keresztül árt a fővárosi szállodák, valamint Budapest turizmusa versenyképességének. "A romló szabályozási környezet nem teszi lehetővé a turizmus számára azokat, az Új Széchenyi tervben megfogalmazott célkitűzéseket, hogy a munkahelyek száma a duplájára emelkedjen és a gazdasági fejlődés motorjává váljon" - emeli ki a szövetség.
Megoldásként azt javasolják, hogy az eddig megemelt idegenforgalmi adókat az érintett kerületek vizsgálják felül, azok mértékének megállapítását a fővárossal, és a szakmai érdekképviseleti szervezetekkel való egyeztetés alapján állapítsák meg.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár