A köztársasági elnök úgy fogalmazott: így, hogy akkor csak kormányfőt váltottak, elvált egymástól a rövid távú válságkezelés és a hosszú távú kibontakozás. Gazdaságélénkítésre, reformokra ennek a kormánynak sem ideje, sem pénze, sem támogatottsága nincs - tette hozzá.
Az államfő kiemelte: az IMF által elvárt, a kiadáscsökkentésre és hiányra korlátozott válságmenedzselésben sikeres a Bajnai-kormány, de, mint hangsúlyozta, az állam nagy alrendszerei a régi struktúrában működnek tovább. "Vagyis a válság többi része nincs menedzselve, ezért tovább mélyül" - jelentette ki.
Sólyom László szerint a Jobbik azért is sikeres, mert az alkotmányos berendezkedést sokan kudarcnak érzik. Az interjúban annak a véleményének is hangot adott, miszerint nem az alkotmány teremtette a válságot, viszont szerinte annak szabályainak és alapértékeinek figyelmen kívül hagyása nagyon is elmélyítette.
Az államfő felelevenítette, hogy 2006 októberében, amikor a miniszterelnök bizalmi szavazást kezdeményezett maga ellen, az alkotmányos demokrácia védelmében kérte a Fideszt, hogy vegyen részt a parlament munkájában. Mint mondta, egyúttal arra is figyelmeztette az Országgyűlést, hogy arról szavaznak, megengedhető-e ez a módszer. "A többség szerint az volt. Ők ennek az értékválasztásnak bélyegét azóta letörölhetetlenül viselik" - tette hozzá.
Sólyom közbeszólt: nem lehet túl erős ember a PSZÁF elnöke? |
Sólyom László szerint Magyarország imázsa rengeteget romlott az utóbbi években. Felhívta a figyelmet arra, hogy államfőként a határon túli nemzetrészekkel kapcsolatban nagyon komolyan vett stratégia alapján dolgozik. Megemlítette, hogy a 2004 decemberében, szavai szerint "fájdalmasan félresiklott" magyar-magyar viszony orvoslása érdekében bejárta az összes magyarlakta területet.
A köztársasági elnök a Heti Válasznak adott interjúban kifejtette: a 2010-es választásoktól az újrakezdést várja. Újra megerősítette, hogy a lehető legkorábbi dátumra fogja kiírni a választásokat.
Az államfő arra a kérdésre, hogy vállalna-e még egy elnöki ciklust, azt felelte: ha valakit felkérnek egy ilyen fontos tisztség betöltésére, erkölcsi kötelessége nagyon komolyan mérlegelni. Ahhoz azonban előbb kérni kell - tette hozzá.
Végleges a Fidesz-lista
Válságkezelés: kipipálva
Nézőpont: nem kell Mesterházy, de Gyurcsány sem
Bajnai: paraszthajszálnyira vagyunk az eurótól
Bajnai: még többen maradnak munka nélkül
MTI