.jpg)
Az államfő a két törvényt megfontolásra visszaküldte az Országgyűlésnek, döntését levélben tudatta Szili Katalinnal, az Országgyűlés elnökével. A közlemény szerint a köztársasági elnök indoklásában kiemelte: fontos, hogy az anyák továbbra is szabadon dönthessenek a munkába való visszatérésről.
Az államfő a házelnöknek írott levelében kifejtette: a törvény célja az anyák foglalkoztatottságának növelése, és nem a költségvetés egyensúlyának helyreállítása. Sólyom László a kisgyermekes anyák munkába állásának támogatását fontos célkitűzésnek tartja, az erre irányuló intézkedések mind a családok, mind pedig a gazdaság egésze szempontjából kedvezőek lehetnek.
A gyes időtartamának csökkentése mellett a kormány programot dolgozott ki a gyerekvállalás ösztönzésére; ennek keretében 2012-ig, főként európai uniós forrásból 15-16 ezerrel kívánja bővíteni az óvodai, bölcsődei férőhelyek számát - közölte Budai Bernadett kormányszóvivő. |
A köztársasági elnök külön felhívta a figyelmet a részmunkaidős foglalkoztatás fontosságára, hiszen ennek lehetősége jó kompromisszum lehet a család és a munkavállalás között.
Magyarország elöregedése és alacsony gyermekvállalási hajlandósága ismeretében a köztársasági elnök meggyőződése, hogy bármilyen, az anyasági ellátásokat módosító intézkedéssel nem szabad a várható gyermekszám további csökkenését kockáztatni. Ha a most is aggasztó általános elöregedés folytatódik, az súlyosan veszélyezteti a nyugdíjrendszer jövőbeni fenntarthatóságát - idézik a közleményben az államfő házelnöknek írott levelét.
Sólyom László levelében demográfiai és pszichológiai kutatásokra is hivatkozva azt is kifejtette, hogy a gyermekvállalási kedvre, valamint a gyermek egészséges fejlődésére is kedvező hatással van, ha az anya szabadon, kényszerektől mentesen választja meg, mikor, esetleg milyen fokozatos táv- vagy részmunkaidős megoldásokon keresztül tér vissza a munka világába.
A gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló törvény, valamint egyes szociális tárgyú törvények módosításáról szóló, az Országgyűlés által május 25-én elfogadott jogszabály szerint a 2010. május elseje után születő gyerekek esetében kétéves korig jár majd a gyes. A gyermekgondozási díjat (gyed) legfeljebb annyi időre lehetne igénybe venni, mint amennyit a szülő biztosításban töltött, és maximum a gyermek kétéves koráig járna. Jövőre nem emelkedne a családi pótlék, amelynek összegét az idei szinten fagyasztanák be, és amelynek folyósítását az eddigi maximum 23 évről 20-ra csökkentik. A terhességi gyermekágyi segély (tgyás) és a gyermekgondozási díj igénybevételéhez a jelenlegi 180 nap helyett 365 nap biztosításban töltött időre lenne szükség.
A tervezett intézkedések nem szűkítik, hanem bővítik az anyák választási lehetőségeit, hogy könnyen visszatérjenek a munkaerőpiacra, és színvonalasabb intézményekben helyezhessék el gyermekeiket - közölte Tóbiás József, az MSZP-frakció igazgatója arra reagálva, hogy Sólyom László köztársasági elnök nem írta alá a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló törvényt.
A frakcióigazgató közleménye szerint tiszteletben tartják a köztársasági elnök döntését, és nyitottak minden felelős, reális és szakmai alapon megfogalmazott javaslatra, de ezzel együtt továbbra is támogatják a "gyermeket vállaló nők munkaerőpiaci helyzetének javítását, a családi élet és a munkavállalás összehangolását, a nők munkavállalásának ösztönzését és az újbóli munkába állásuk megkönnyítését szolgáló kormányzati törekvéseket".
Az MSZP szerint a családtámogatási rendszer megváltoztatása, a gyermekgondozási segélyek folyósítási idejének maximalizálása nem rövid távú válságkezelő intézkedés, hanem hosszú távú szerkezeti átalakítás, mert az intézkedések teljes évi költségvetési hatása csak 2014-ben jelentkezik. Mint írták: számos kutatás szerint - amelyekre az államfő is hivatkozik - sok fiatal család éppen a munka elvesztése és az újbóli munkába állás bizonytalansága miatt nem mer gyermeket vállalni.
Bajnai az egyik kezével elvesz, a másikkal ad
Családtámogatás: a hatások később lesznek érezhetőek
"Nem a családok tehetnek arról, hogy válság van"
Hétfői áldozatok: gyes, gyed, családi pótlék
MTI