Sosem látott nyereségek - szárnyalnak a bankpapírok
Minden idők egyik legnagyobb nyitási nyereségével indult a pénteki kereskedés a Londoni Értéktőzsdén (LSE), miután a brit pénzügyi felügyelet előző este megtiltotta az árfolyamzuhanásra játszó - short - spekulációs ügyletláncolatok további kiépítését a bankszektor papírjaival, és az amerikai kormány is lépéseket helyezett kilátásba az ottani pénzügyi szféra rossz portfolióinak kezelésére. Londonban a bankrészvények példátlan, 30-50 százalékos emelkedéssel nyitottak.
Az LSE elsődleges árfolyammutatója, a FTSE-100-as a délelőtti kereskedésben csaknem 7 százalékos, 340 ponthoz közeli pluszban volt, 5200 pont felett, vagyis ismét jócskán visszaemelkedett a lélektani határnak tekintett ötezres sávba. A vezető index a héten jórészt a négyezres sávban mozgott, ahol három éve járt legutóbb.
A korai kereskedés messze legnagyobb nyertesei a bankrészvények voltak.
A nagybankok közül a Royal Bank of Scotland délelőtt 40 százalékkal volt drágább előző zárójánál, de nyitás után előfordult 50 százalékhoz közeli árfolyamnyereség is.
A legnagyobb brit jelzálogkölcsönző, a Halifax-Bank of Scotland (HBOS) - amelyet épp a héten vett meg 2,32 fontos részvényenkénti áron, részvénycserés ügylettel a Lloyds TSB - péntek délelőtt 35 százalékos emelkedéssel a vételár fölé, 2,33 fontra erősödött.
Az HBOS részvénye ellen a hét elején még súlyos eladási spekuláció zajlott: a papír jár 88 pennyn is. A Lloyds TSB által kínált - és az HBOS által elfogadott - ár még a szerdán kötött átvételi egyezség idején is jelentős prémiumot tartalmazott: a jelzálogbank aznap 1,47 fonton zárt az LSE-n.
A Barclays bank, amely a héten megvette a csődbe ment amerikai Lehman Brothers maradványait, pénteken 40 százalék feletti nyereségben nyitott, és a kereskedés későbbi szakaszában is még 27 százalékkal volt drágább az előző esti zárónál.
A piac elsősorban azokra a radikális intézkedésekre és intézkedési tervekre reagált, amelyeket a londoni és a New York-i tőzsdei pánikhangulat enyhítésére dolgoztak ki a brit és az amerikai felügyeleti hatóságok.
Bush: nem hagyom bedőlni a világot
Elült a vihar? Emelkednek az ázsiai indexek
A jegybanki akciók megnyugtatták a forintot
Van egyáltalán kiút a válságból?
Friss tőzsdei árfolyamok a Privátbankáron
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron
MTI