1p
A globális befektetői közösség tagjainak fele tart attól, hogy egy vagy több euróövezeti tagállam hamarosan leáll adósságainak törlesztésével, vagy adósságátrendezésre szorul
A globális befektetői közösség tagjainak fele tart attól, hogy egy vagy több euróövezeti tagállam hamarosan leáll adósságainak törlesztésével, vagy adósságátrendezésre szorul. Görögország egyre nagyobb eséllyel válhat törlesztésképtelenné, míg hazánk megítélése javult - derül ki az egyik legnagyobb citybeli befektetési bankcsoport friss felméréséből.

A Barclays Capital negyedévente méri fel átfogó körkérdéscsokorral az intézményi befektetők hangulatát és előrejelzéseit. A cég több mint ezer befektetési társaság bevonásával elvégzett márciusi vizsgálatának kedden Londonban közzétett eredménye szerint az intézményi befektetői körnek pontosan az 50 százaléka számol azzal, hogy Görögország, Portugália és Írország a következő három évben leáll törlesztéseivel, illetve  adósságállományának átstrukturálására kényszerül.

A befektetői várakozások romlását jelzi, hogy a Barclays Capital előző, decemberi felmérésében a megkérdezetteknek még csak az egyharmada jósolta legalább egy euróövezeti tagállam kényszerű adósságátrendezését.

Az azóta bekövetkezett egyetlen ellenkező irányú változás az, hogy a mostani felmérésbe bevont intézményi befektetői kör tagjainak 2 százaléka tart számos euróövezeti gazdaságban szükségessé váló törlesztési átrendezéstől és ennek nyomán az euróövezet felbomlásától; az előző, decemberi vizsgálat során a megkérdezetteknek még a 4 százaléka nevezte ezt a fejleményt valószínűnek a következő három évre.

A Barclays Capital új, márciusi felmérésének részesei is sokkal nagyobb arányban jósolják azt, hogy több valutauniós tagország jut bajba adósságtörlesztésével, mint azt, hogy csak egy. Azt a válaszlehetőséget, hogy a következő három esztendőben lesz adósságátrendezés az euróövezetben, de ez csak Görögországot érinti majd, a válaszadók 18 százaléka jelölte be.

Arra, hogy a megjelölt időtávban nem valószínű ilyen fejlemény bekövetkezte egyetlen euróövezeti tagállamban sem, a befektetőknek mindössze a 6 százaléka voksolt.

A görögök a legrosszabb helyzetben, Magyarország megítélése javult

A görög törlesztésleállási kockázattal kapcsolatos növekvő piaci aggodalmakat jelezi az e kockázat ellen kínált származékos biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) árazásának újbóli romlása is.

Az egyik vezető londoni piaci adatszolgáltató csoport, a CMA DataVision adatai szerint a görög CDS-díjszabás a keddi késői londoni kereskedésben 1013 bázispont környékén mozgott a 989,6 bázispontos előző záró után.

A jelenlegi görög CDS-árazás azt jelenti, hogy a görög szuverén törlesztési leállás kockázatára biztosítási tranzakciókat kínáló piaci szereplők ismét több mint egymillió euró éves díjat kérnek középárfolyamon minden 10 millió euró görög államadósság után a befektetőktől az irányadó ötéves futamidőre.

A CMA számítási modellje szerint a keddi görög CDS-árszint arra vall, hogy a londoni adósságpiac jelenleg 57 százalékos halmozott valószínűséggel árazza Görögország mint szuverén adós törlesztésképtelenné válását ötévi távlatban, vagyis a piaci szereplők jóval nagyobb halmozott esélyt látnak arra, hogy Görögország öt éven belül törlesztésképtelenné válik, mint arra, hogy nem.

Magyarország CDS-árazása a keddi londoni kereskedésben ugyanakkor jelentős javulással 272 bázispont körül járt. Ez a CMA számítási modellje szerint nem egészen 18 százalékos halmozott nem fizetővé válási kockázat árazásának felel meg ötévi távlatban, vagyis e mérce alapján a piac Görögországot jelenleg több mint háromszor olyan kockázatos államadósnak tartja, mint Magyarországot.

A CMA nemrégiben közölt 2010-es kockázati listáján -  amely a decemberi utolsó CDS-árazások alapján sorolta be az egyes szuverén adósokat - Görögország tavaly a világ legkockázatosabb adós országa lett, megelőzve Venezuelát.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG