A jegybank számítása szerint a kibocsátott összes euróbankjegy 13 százaléka forog a valutaunió határain túl. Montenegróban például szinte az összes bankbetétet euróban vezetik, Horvátországban pedig a betétek valamivel több mint a felét euróban helyezték el, áll az EKB felmérésében.
A Financial Times szerint a jegybank által feltárt adatok nyomán ismét lendületet kaphat a vita arról, hogy - amint azt több közgazdász is pártolja - egyes európai országok nem vezethetnék-e be egyoldalúan az eurót, azzal együtt, hogy így nem lenne beleszólásuk az euróövezeti pénzügypolitikába.
A londoni gazdasági napilap nemrégiben közölt értesülése szerint a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is azt szorgalmazta egy bizalmas elemzésében, hogy a még nem euróövezeti tag kelet-európai EU-országoknak meg kellene fontolniuk saját fizetőeszközeik feladását és az euró bevezetését a formális euróövezeti csatlakozás előtt.
A Financial Times által prezentált IMF-tanulmány szerint a valutauniónak a belépési feltételek enyhítésével lehetővé kellene tennie, hogy ezek az országok "kvázi tagokká" válhassanak, anélkül, hogy képviseletet kapnának az euróövezeti jegybank igazgatótanácsában.
A Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő nemrégiben megjelent londoni elemzésében például azt írta, hogy nem várható a kelet-európai EU-tagállamok gyorsított euróövezeti felvétele.
A Fitch az elemzésben leszögezte: a kelet-európai országokra általa nyilvántartott szuverén adóskockázati besorolásokban egyáltalán nem szerepel az a várakozás, hogy az uniós hatóságok a jelenlegi gazdasági-pénzügyi nyomásra tekintettel lehetővé tennék ezeknek az országoknak az euró bevezetését a maastrichti felvételi előírások teljesítése nélkül.
A hitelminősítő szerint az EKB, a brüsszeli EU-bizottság és az EU politikája változatlanul az, hogy az eurót az egyes országok csak a konvergencia-feltételek ár- és árfolyam-stabilitási, valamint kamat-, deficit- és államadósság-előírásainak teljesítése után vezethetik be.
Már nem Magyarország a fekete bárány?
Büszkék lehetnek a lengyelek eurokötvényükre
Mindenképp visszaesés várható idén
Visszaesés az EU-ban: Lengyelország és Ciprus megúszta
MTI