1p
Az államháztartási konszolidációt, a reformokat és a növekedésösztönzést jelölte meg a legfontosabb feladatokként az Európai Bizottság
A szigorú államháztartási konszolidációt, a strukturális reformok folytatását és a növekedést ösztönző intézkedéseket jelölte meg a következő időszak legfontosabb feladataként szerdán kiadott, úgynevezett éves növekedési felmérésében az Európai Bizottság.

A jelentés elfogadásával elindult az első, úgynevezett európai szemeszter, amely  - a nemzetközi gazdasági válság tapasztalataiból okulva - a jelenleginél jóval szorosabb gazdaságpolitikai egyeztetést jelent az európai uniós tagállamok között.

José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke úgy vélte, "az éves növekedési felméréssel az európai integráció új szakasza kezdődik". Mint mondta, "a felmérés arra irányuló koherens és átfogó terv, hogy Európa visszatérjen a növekedéshez és a magasabb foglalkoztatottsághoz".

Az európai szemeszter jegyében az uniós tagállamok a tervek szerint júliusra jutnak el oda, hogy egyeztetett gazdaságpolitikai programok alapján tudják elkészíteni jövő évi költségvetésüket. A folyamat az uniós intézmények, illetve a tagállamok szintjén is zajlik - a munka koordinálása, valamint a Tanács munkájának irányítása a magyar EU-elnökség egyik legfontosabb feladata.

Amint megállapodás születik a közös prioritásokról az állam- és kormányfők találkozóján (a tervek szerint márciusban), a tagállamok gazdaságpolitikái és nemzeti költségvetései is tükrözik majd ezeket az ajánlásokat.

A bizottság egyebek között megállapította, hogy az államháztartási konszolidációhoz figyelembe kell venni a magas belső adósságszintet, amely 2007 óta mintegy 20 százalékkal, a bruttó össztermék (GDP) 79 százalékéra emelkedett. A stabilitási és növekedési paktumban megjelölt, évi 0,5 százalékpontos deficitcsökkentés "bizonyosan nem lesz elegendő sok tagállamban, hogy adósságszintjét a belátható jövőben a szerződéses 60 százalék közelébe szorítsa" - áll a jelentésben, amely mindazonáltal hozzátette, hogy a helyzet országok szerint jelentős eltéréseket mutat.
A most kiadott elemzésben a bizottság hangoztatta: "Az Európai Uniónak átfogó terve van arra, hogy reagálhasson a válságra és felgyorsíthassa saját gazdasági növekedését. Most koordinált módon és a prioritások szem előtt tartásával kell koncentrálnia erőfeszítéseit."

Olli Rehn úgy fogalmazott, hogy az idei év fordulatot hozhat egyebek között az adósságok alakulásában. Hozzátette, országokra szabott programokra van szükség, amelyek a helyi körülmények alapján készülnek.

A pénzügyi konszolidációhoz - hangsúlyozta brüsszeli sajtótájékoztatóján Barroso - elengedhetetlen a bankszektor gyengeségeinek megszüntetése, az ágazat helyreállítása a válság után.

A jelentés szerint kiemelten fontos a makrogazdasági egyensúlytalanságok korrigálása, a munkaerőpiacok mobilizálása, munkalehetőségek teremtése, valamint magántőke vonzása is a növekedés finanszírozásához.

Andor László foglalkoztatási és szociális biztos a sajtótájékoztatón leszögezte: a folyamat szoros kapcsolatban áll az idei évtizedre vonatkozó átfogó gazdaságpolitikai és foglalkoztatási stratégiával (Európa 2020).

A bizottság közleménye is úgy fogalmaz: az európai szemeszter "felkészíti az EU-t arra, hogy elmozduljon az Európa 2020 stratégia célkitűzései felé".

A felmérés a nyugdíjreformot a legfontosabb szerkezeti reformok között említi, és utalást tesz a nyugdíjkorhatár emelésének megfontolására is.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG