Orfanidesz július 18-án kelt, Dimítrisz Hrisztofiasz köztársasági elnöknek címzett levelében úgy fogalmazott: "annak érdekében, hogy elkerüljük a legrosszabbat, beleértve egy támogatási rendszerbe való belépést és mindent, ami ezzel jár, azonnali hatállyal további, még hatékonyabb intézkedéseket kell tennünk".
Július 11-én kora reggel nagy erejű robbanás történt a ciprusi Limassol közelében lévő haditengerészeti támaszponton, 13-an meghaltak, 60-an megsebesültek, továbbá a detonáció működésképtelenné tette Ciprus legnagyobb erőművét, amely a szigetország áramellátásának 60 százalékát adja. Az Európai Unió már felajánlotta segítségét.
Ciprus korábbi brit gyarmat, függetlenségét 1960-ban nyerte el. 2004 óta tagja az Európai Uniónak megosztott államként: az északi, Törökország által megszállt területek EU tagságát felfüggesztették. Az egy főre eső GDP 2010-ben 21000 dollár volt, ezzel a 62. helyen álltak a világ országainak rangsorában. A hazai össztermék nagyrészt (79,3 százalékban) a szolgáltatásokból származik: a turizmus, a pénzügyi szolgáltatások és az ingatlanpiac a fő szektorok. 2008-ban vezették be az eurót. |
A katasztrófa következtében lemondott tisztségéről Kosztasz Papakosztasz ciprusi védelmi miniszter, valamint Markosz Kiprianu külügyminiszter is. A politikai helyzet kényes, a sajtó ugyanis olyan dokumentumokat tárt fel, amelyek szerint a kormány legalább öt tagja tudatában volt a robbanásveszélynek.
Éppen ezért sok ciprusi a kormányt hibáztatja, és rendszeresen ezrek tüntetnek Dimítrisz Hrisztofiasz köztársasági elnök lemondását követelve. Legutóbb hétfő este volt demonstráció Nicosiában az elnöki palota előtt. Egyes becslések szerint a résztvevők száma a 15 ezret is elérte.
Cipruson napi kétszer két órára forgó rendszerben kikapcsolják az áramot, s a légkondicionálók használatának korlátozására kérték a lakosságot, miközben a hőmérséklet 35-40 Celsius-fok között mozog.
MTI, Privátbankár