Hugo Chávez venezuelai elnök, aki a jövő héten látogat Moszkvába, orosz vállalatokkal tervez új olajipari projekteket. A két ország novemberben közös hadgyakorlatot tart a Karib-tengeren. Venezuela orosz légvédelmi rendszerek és páncélozott járművek beszerzéséről tárgyal, valamint érdeklődik az új Su-35-ös vadászgépek iránt is. Oroszország és Venezuela 2005 óta négymilliárd dollár értékben kötött fegyverek szállításáról szóló szerződéseket, amelyek alapján Venezuela Szuhoj-repülőket, Mi-17-es helikoptereket és százezer Kalasnyikovot vásárolt.
Két Tu-160 típusú orosz hadászati bombázó csütörtökön tért vissza Caracasból állomáshelyére, a délkelet-oroszországi Engelsz városba. Nyolcnapos venezuelai tartózkodásuk során két alkalommal végeztek gyakorló repülést a Karib-tenger térségében.
Ezzel egy időben Caracasban tárgyal Igor Szecsin orosz miniszterelnök-helyettes, akit üzletemberek népes küldöttsége kísért el. Szecsin közölte, hogy az öt legnagyobb orosz olajvállalat - a Rosznyeft, a Lukoil, a Gazprom Nyeft, a Szurgutnyeftegaz és a TNK-BP - konzorcium létrehozására készül, hogy 6,5 milliárdos beruházással nyersolaj-finomítót építsen Venezuelában.
Oroszország azt is tervezi, hogy hajó- és fegyvergyárakat épít Venezuelában, valamint pilótakiképző központot létesít. A Szecsint kísérő üzletemberek még azt is felajánlották, hogy Caracasban kiépítik a szélessávú vezeték nélküli (Wi-Fi) internethálózatot.
Oroszország gazdasági befolyása egyértelműen erősödik Latin-Amerikában. Bolívia éppen csütörtökön jelentette be, hogy megállapodást köt a Gaprom orosz nagyvállalattal kőolaj- és földgázlelőhelyeinek feltárásáról.
Rice: Nem fogunk meghátrálni!
Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter élesen bírálta a belföldön szerinte önkényuralmi, külföldön pedig agresszív Oroszországot, amelyet szavai szerint "elszigetelődés és nemzetközi jelentéktelenségbe süllyedés fenyeget". Rice úgy vélekedett, hogy a Grúzia elleni invázió "kritikus pillanat volt Oroszország és a világ számára".
Oroszország nemzetközi megítélése a legalacsonyabb szintre süllyedt a hidegháború óta - vélekedett, s hozzátette, hogy az Egyesült Államok nem fog meghátrálni Oroszország előtt. Beszédéből előzetesen nyilvánosságra hozott részleteket a külügyminisztérium.
Oroszország magatartása évről évre romlik: megfélemlíti szomszédait, az olajat és a gázt politikai fegyverként használja, egyoldalúan felfüggesztette az európai hagyományos erőket korlátozó CFE-szerződés hatályát. A moszkvai vezetés ezenkívül békés nemzeteket fenyeget azzal, hogy atomfegyvereket irányoz feléjük, olyan államoknak és csoportoknak ad el fegyvereket, amelyek veszélyeztetik a nemzetközi biztonságot, továbbá orosz újságírókat és máskéntgondolkodókat üldöz - sorolta aggályait Rice.
"A Grúzia elleni támadás nyomán világossá vált, milyen politikát is folytatnak Oroszország vezetői" - mondta, és arra szólította fel a világot, hogy álljon ellen az orosz agressziónak. "Az Egyesült Államok és Európa nem engedheti meg, hogy Oroszországnak bármilyen előnye származzon az agresszióból, sem Grúziában, sem máshol" - jelentette ki.
A German Marshall Alapítvány rendezvényén Rice azért is bírálta Moszkvát, mert Amerika "hátsó udvarára" is ki akarja terjeszteni befolyását azzal, hogy az Egyesült Államok olyan ellenségeihez közeledik, mint Kuba és Venezuela.
Moszkva Latin-Amerikával vág vissza
Új barátság: Chávez és Medvegyev?
Chávez csapelzárással fenyegetőzik
MTI