Tilos üzletelni a feketelistás terroristákkal
A cseh kormány által már jóváhagyott intézkedés a hivatalos közlönyben való megjelenés után azonnal életbe lép. A rendelkezés megszegése esetén magánszemélyeket négymillió (39 millió forint), míg cégeket akár 50 millió koronás (480 millió forint) pénzbüntetésre is ítélhetik.
A cseh "feketelistán" szerepel például a baszk ETA, néhány írországi félkatonai szervezet vagy a hírhedt olasz Vörös Brigádok. Megtalálhatók rajta az ETA vezetői is, egyebek között Alberdi Uraanga vagy Apaolaza Sancho.
A rendelkezés célja, hogy a terrorizmus elleni harc terén összehangolja a cseh álláspontot a Európai Unió többi országának álláspontjával, valamint az ENSZ Biztonsági Tanácsának 2001-ben elfogadott terroristaellenes határozatával.
"A kormányrendeletnek általános az érvényessége, elsősorban a külkereskedelmet, a nemzetközi üzleteket, pénzügyi tranzakciókat és a tőkepiacot érinti. A cseh állami szervek közül a pénzügyminisztériumon kívül különösen a vámhivatalok és a Cseh Nemzeti Bank, illetve általában a pénzintézetek érintettek" - fejtette ki Málek.
Az Európai Uniónak a terrorizmus elleni harc terén nincs lehetősége központilag büntetni a rendelkezéseket megsértőket, ezért ezt a jogkört az egyes tagállamok vették át. Az EU mint szervezet szankciókat csak az unión kívüli szervezetek, illetve személyek esetében hozhat.
"A lista, amely rövidesen felkerül a kormány, illetve a pénzügyi tárca honlapjára, nyilvános és nyitott, s bármikor kibővíthető, illetve módosítható. A hivatalos közlönyben is megjelenik" - közölte a pénzügyminisztériumi szóvivő.
Újabb üzenet az Al-Kaidától - mégsincs fenyegetettség?
.8000 méteren bujkál bin Laden?
Az illegális bevándorlók jelentik a legnagyobb fenyegetést
MTI