1p
Magyarország "egyre kockázatosabbnak tűnik" a kormány és a jegybank között feszülő ellentétek és "a rövid távú populista gazdasági intézkedések" miatt - vélekedtek friss helyzetértékelésükben londoni felzárkózó piaci elemzők
Magyarország "egyre kockázatosabbnak tűnik" a kormány és a jegybank között feszülő ellentétek és "a rövid távú populista gazdasági intézkedések" miatt - vélekedtek szerdai helyzetértékelésükben londoni felzárkózó piaci elemzők. Simor András két éve nem tárgyalt a jelenlegi kormányfővel - mindketten tagadják, hogy feszült lenne a viszony, bár ez elég egyértelműnek tűnik. Simor ma részt vett a kormányülésen.

Az Eurasia Group nevű globális pénzügyi és politikai kockázatelemző csoport londoni szakértőinek tanulmánya szerint a kormány és az MNB közötti konfliktus nemhogy enyhülne, de egyre inkább elmérgesedik.

A ház elemzői szerint a kormány célja (a monetáris tanácsi tagok kinevezési rendjének tervezett módosításával) az, hogy "galambokat", vagyis kamatcsökkentésre hajló alapállású tagokat "ültessen" a márciusban esedékessé váló váltás során a testületbe. A Fidesz "populista" törvényjavaslatának eredményeként a Monetáris Tanács a mostaninál jóval inkább enyhítéspártivá, egyben "átpolitizáltabbá" is válik, "azzal az egyértelmű megbízatással, hogy csökkentse a kamatokat".

Az Eurasia szakértői szerint a monetáris enyhítés ugyan élénkítheti a gazdaságot, ám rosszul érintheti a választókat, a kamatcsökkentések következményeként várható forintgyengülés ugyanis emelni fogja a devizában eladósodott háztartások adósságszolgálati költségeit. A ház londoni elemzői 60 százalékos esélyt látnak arra, hogy ez a forgatókönyv megvalósul.

Orbán Viktor a jegybankról
"A probléma az, hogy "két különböző malomban őrölünk"
A cég által valószínűsített másik fő kockázati tényező az, hogy a márciusi váltásig hátralévő időben jó eséllyel "szeszélyessé és kiszámíthatatlanná" válik a kamatpolitikai döntéshozatal. Az Eurasia elemzői szerint már az MNB két legutóbbi kamatemelését is ebbe az összefüggésbe lehet beilleszteni: a piac nem várta a szigorításokat, és még eldöntésre vár az is, hogy gazdasági tényezők indokolják-e ezeket az emeléseket.

A monetáris szigorításról hozott döntések egyik értelmezése szerint a jegybank az emelésekkel is saját függetlenségét igyekszik kinyilvánítani. Bizonyos mértékig azonban az MNB így máris "vesztes csatát vív": döntéseit már most politikai, semmint tisztán gazdasági megfontolások befolyásolják - vélekedtek szerdai elemzésükben az Eurasia londoni szakértői.

Legutóbbi értékeléseikben más nagy londoni házak is kiemelten tárgyalták az MNB és a kormány közötti konfliktust, valamint a monetáris tanácsi tagok kinevezési rendjének tervezett módosítását, és mindezek lehetséges hatásait a magyar jegybank kamatpolitikájára.

Neil Shearing, az egyik legnagyobb citybeli pénzügyi és befektetési tanácsadó csoport, a Capital Economics vezető feltörekvő térségi közgazdásza a héten bejelentett újabb MNB-kamatemelést kommentálva például úgy vélte, hogy a jegybank és a kormány közötti, már most is nagy feszültség ezek után várhatóan tovább erősödik. Shearing szerint ez azt is jelenti, hogy a magyar befektetési termékeket még 2011 jelentős részében is "jókora" kockázati prémiumok terhelik majd.

Részt vett a kabinet ülésén szerda délelőtt Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke.
Tovább >>>
A Capital Economics vezető londoni közgazdásza szintén közölte: kételyei vannak azzal kapcsolatban, hogy a kamatemeléseket az inflációs kilátások indokolnák, és szerinte az újabb kamatemelésről hozott döntés leginkább a kormány költségvetési politikájával szembeni "megrovó lépésnek" tűnik.

A Barclays Capital befektetési bankcsoport londoni elemzői szerint a magyar pénzügypolitika "érdekes fordulatot vehet" márciustól, amikor "a Fidesz által kinevezett" négy új monetáris tanácsi tag többségbe kerül a kamatdöntő testületben.

Az Eurasia Group szerdai helyzetértékelése szerint jóllehet Jean-Claude Trichet-nek, az euróövezeti jegybank (EKB) elnökének minapi megnyilvánulása jelzi, hogy a konfliktus "európai dimenziójúvá eszkalálódik", nem egyértelmű azonban, hogy az EKB valójában mit tehetne. Ha Magyarország a közeljövőben csatlakozni akarna az euróhoz, az adhatna Trichet-nek bizonyos kritikai befolyásolási lehetőséget, ám nem ez a helyzet.

Az EU-bizottság összekapcsolhatná az ügyet az unió strukturális alapjaiból folyósított támogatásokhoz, ám illetékessége költségvetési, verseny- és kereskedelem-politikai kérdésekre terjed ki, a tagállamok pénzügypolitikájában nincs tényleges szerepe - fejtegették az Eurasia szakértői.

A ház szerint a kormány eddig tett egyéb intézkedéseit is "a középtávú gazdasági eredményeket károsító rövid távú populizmus" jellemzi, amely "a józan megfontolással várhatónak ellentmondó politikai (következményekhez) is vezet", és emiatt Magyarország 2011 felé haladva "egyre kockázatosabbnak tűnik".

MTI, Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG