Az amerikai kisbefektetők egyik szervezete, az AAII heti hangulati felmérése jelentős elmozdulást mutat az optimista és pesszimista befektetők arányában, különösen a „medvék”, azaz az esést várók arányának jelentős csökkenése szembetűnő. Az október 26-ával végződött egy hétben hét százalékponttal 43 százalékra nőtt az optimisták (a bikák) aránya, 2,6 százalékponttal 32-re a semlegeseké, viszont 9,6 százalékponttal 25 százalékra zuhant a pesszimistáké. A hosszú távú átlagok a szervezet szerint 39, 31, illetve 30 százalék, tehát viszonylag gyorsan átlag alattiból átlag felettivé vált a kisbefektetők kedélyállapota.
A havonta számolt, széles intézményi befektetői körre kiterjedő State Street Global Markets Confidence Index a szeptemberi 90,0 százalékról 96,7 százalékra emelkedett, ami javuló hangulatot jelez, bár még mindig a semleges szintet jelző 100 alatt van. A javulásért egyrészt Észak-Amerika felelős, ahol 85,1 pontról 91,7 pontra nőtt az index, másrészt Európa, ahol 3,4 ponttal 99,3-ra ment fel. Ázsiában viszont 100,5-ről 98,7-re csökkent a mutató. Az indexet egyébként nem a befektetők véleménye, hanem tényleges tranzakcióik alapján számítják.
A Zew német kutatóintézet által október első felében, valószínűleg jelentősen eltérő kör megszólaltatásával készített, 400 intézményi befektetőt és nagyvállalatot meginterjúvoló felmérése ugyanakkor pesszimizmusra utal. A válaszadók között mintegy 5-10 százalékkal csökkent a részvénypiaci emelkedést várók aránya (hat európai, egy amerikai és egy japán index szerepelt a kérdőíven). Az európai indexeknél hasonló mértékben nőtt a pesszimisták tábora, a Dow Jones és a Nikkei 225 esetében viszont inkább stagnált. A szervezet kelet-közép-európai régiós felmérése szerint pedig még erősebben romlottak a magyar, lengyel, cseh, román tőzsdeindexekkel kapcsolatos várakozások is.
A hasonló felméréseket általában kontraindikátorként szokták használni, vagyis ha túl sok az optimista, az általában esést vetít előre, ha túl sok a pesszimista, az inkább emelkedést. (Mert ha például túl optimisták a piaci szereplők, az azt jelenheti, hogy már bevásároltak részvényekből, így elfogyhatnak a vevők.) A State Street globális indexe például augusztusban volt éves mélypontja közelében 88,1 pontnál – nem sokkal később, szeptemberben emelkedés kezdődött -, májusban pedig 104,3 ponton éves csúcsán. Most mindenesetre egyik mutató állapota sem tűnik túl extrémnek.
Privátbankár