Az elmúlt három év során az árupiaci termékekbe fektetett tőke 265 milliárd dollárral 425 milliárdra bővült a Barclays Capital adatai alapján. A robbanásszerű növekedésben kimagasló szerep jutott az aranynak, hiszen az összes árupiaci befektetések több mint egyharmadát már a sárga fém adja.
Miért épp az arany?
A pénzügyi válság megrengette a befektetők bizalmát a pénzügyi rendszerben, a jegybankok ugyanis hihetetlen mennyiségű pénzzel árasztották el a piacokat rekordalacsony kamatlábak mellett, hogy felszínen tartsák a nagy intézményi szereplőket. Ez aztán az árupiacok felíveléséhez vezetett, hiszen a befektetők kézzel fogható eszközök után néztek, amelyek nagyobb eséllyel tartják meg értéküket. Ezzel durván egyidőben az aranybányászatban érdekelt vállalatok felhagytak a kitermelendő ércmennyiségek felhozatal előtti értékesítésével, ezzel nagyban csökkentve a kínálati oldalt.
A rekordalacsony kamatlábak következtében emelkedett az infláció, minek folytán a kötvények reálhozama nem egy esetben negatívba fordult (azaz a hozamot meghaladta az infláció mértéke). Egy ilyen forgatókönyv a kamatot nem fizető eszközöknek kedvez, így például az aranynak, hiszen így birtoklásának áldozati költsége nullára csökken. (Az már más kérdés, hogy a fizikai befektetési arany bevizsgálásának, szállításának, biztosításának és tárolásának költségei is igen jelentős tételt jelenthetnek).
Egy másik fontos tényező a jegybankok viselkedésében tapasztalható gyökeres fordulat. Az elmúlt két évtizedben ugyanis nettó eladóként léptek fel az arany piacán. Ám ez 2009-ben megszűnt, és tavaly már nettó vásárlók voltak, főleg Kína, Oroszország és India próbálta ilyen formán diverzifikálni nemzeti tartalékaikat, hogy nagyobb védelmet élvezzenek az infláció és a dollár esetleges értékvesztése ellen.
Arany ékszerben, arany papíron
A lakossági befektetők hagyományosan ékszereken és aranybányászcégek részvényein keresztül fektettek az aranyba, míg a tőkeerősebb intézményi befektetők határidős pozíciókon vagy befektetési aranytömbökön keresztül. Az elmúlt 5 év alatt viszont az egyre népszerűbb tőzsdén kereskedett befektetési alapokon (ETF-eken) keresztül megnyílt a pálya mindenki előtt.
Ezeket a tőzsdén kereskedett alapokat passzívan kezelik, hogy minél hűebben kövessék a mögöttes eszköz (esetünkben az arany) teljesítményét. Ezáltal alacsony a követési hibaszázalékuk és a jutalékok levonása után gyakorlatilag a követett piac vagy eszköz hozamát szállítják a befektetőknek.
Nem fogy a lendület
Június és július során a tavalyi nyárhoz hasonlóan ismét az európai adósságválság elharapódzását tapasztaltuk. Akkor még a görög gazdaság kétségbeejtő állapotáról láttak napvilágot egyre aggasztóbb adatok, ám azóta már Portugália és Írország és mentőövben részesült, miközben a hitelminősítők sorra minősítik le az eurózóna perifériaállamainak szuverén adósbesorolását.
Mindeközben az amerikai gazdaság növekedési üteme is lassulóra váltott, nem utolsósorban az energiaárak emelkedése, illetve a márciusi japán katasztrófa tovagyűrűző hatása miatt.
Forrás: LBMA / Privátbankár
Friss árupiaci árfolyamok a Privátbankáron >> |
Az európai adósságválság továbbra is aggodalomra adhat okot, még a helyzet megoldására törekvő politikai akarat megléte ellenére is. Ez számos államkötvény esetében jelentkező negatív reálhozammal karöltve további támasszal szolgálhat a nemesfém jegyzése számára. A SaxoBank szerint az arany árfolyama az 1500-1600 dolláros unciánkénti sávban konszolidálódhat, ám az elkövetkező hónapokban még tesztelheti az 1650 dolláros szintet is.
Privátbankár