1p
A japán gazdasággal kapcsolatban gyakran merül fel az a kérdés: hogy lehet ilyen erős a jen, amikor az országban immár 20 éve folyamatosan tart a recesszió? A válasz viszonylag egyszerű: a fizetőeszköz a deflációból és a megtakarítások hatalmas többletéből merít erőt. A világ legnagyobb hitelezője több trillió dolláros pénzügyi atombombán ül
A japán gazdasággal kapcsolatban gyakran merül fel az a kérdés: hogy lehet ilyen erős a jen, amikor az országban immár 20 éve folyamatosan tart a recesszió? A válasz viszonylag egyszerű: a fizetőeszköz a deflációból és a megtakarítások hatalmas többletéből merít erőt. A világ legnagyobb hitelezője több trillió dolláros pénzügyi atombombán ül.

Steen Jakobsen, a Saxo Bank vezető közgazdászának elemzése szerint Japán átlagos inflációja az elmúlt tíz évben: -0,2 százalék volt, a 10 éves halmozott érték 102,02 százalék.
Mindeközben az USA átlagos inflációja az elmúlt tíz évben évi +2,4 százalék, 10 éves halmozott értéket tekintve 78,43 százalék.

A "különbség" 24 százaléka tehát a deflációval magyarázható; ugyanebben az időszakban a JPY kereskedelemmel súlyozott árfolyama 140-ről 170-re, azaz csupán mintegy 21 százalékkal emelkedett.

Japánban szignifikánsan alacsonyabb volt az infláció, mint az USA-ban, és ennek a terhét a fizetőeszköz erősödése kompenzálta - a szakember szerint ez a JPY erejét leginkább felhajtó tényező. Ugyanakkor helytelen lenne azt feltételezni, hogy a defláció gazdasági hatása általában véve is egyértelműen kedvező.


A Nikkei árfolyama

A japán részvények árfolyama az 1980-as évekhez képest alig éri el a 25 százalékot, ami azt igazolja, hogy ugyan a fizetőeszköz erős, a magántőkét „kiszorítja” az állami tőke, ami káros a gazdaság termelékenységére és a növekedésre nézve, mert az adósság finanszírozása hatalmas gátat állít a jövőbeli növekedés elé (akárcsak Európában és az USA-ban). Az állami megtakarítások hiányát, azaz a költségvetési hiányt két ellenkező irányú pénzáram kompenzálja.

Egyrészről az államkötvényekben (magánszemélyek által) elhelyezett megtakarítások alacsonyan tartják a hozamot, a tízéves japán állampapír 10 éve 2,0% alatt teljesít. Ez a hozamszint a befektetők számára felveti azt az alapvető kérdést:  mi értelme lenne az értéktőzsdén kockáztatni, ha 0,2%-os negatív infláció mellett 2 százalékot lehet keresni állampapírral? Nem véletlen, hogy a G20 országai közül Japánban a legalacsonyabb az értéktőzsdei jelenlét.

A másik ellentétes irányú áram az a pénz, amelyet a magasabb hozamra törő, a kockázatot Japánon kívül vállaló hazai befektetők külföldön helyeznek el.

A világ legnagyobb hitelezője pénzügyi atombombán ül

Japán a világ legnagyobb hitelezője, ahogy azt a McKinsey "Mapping the World" címen közzétett legfrissebb jelentéséből származó grafikon is szemlélteti.


A legnagyobb adósok és hitelezők

Valójában a külföldre kiáramló pénz "láthatatlan" jövedelmek formájában, "nettó külföldi bevétel" címen megjelenik a folyó fizetési mérlegben. Japán 3 trillió USD-t helyezett ki, többet, mint Kína. Az elmúlt két évtizedben a Nyugatot Japán finanszírozta, és bár az utóbbi időben Kína besegített, mégis Japán maradt a "nagyfőnök", ami a piacon jelenleg uralkodó politikai és gazdasági értelmezést tekintve ironikusnak tűnik.

Tokió polgármestere az újságok címlapjára került, amikor a miniszterelnökségért ringbe szállva azt találta mondani, hogy Japán végső soron mindig is bedobhatja az atombombát. Az atombombát? - kérdezték tőle megrökönyödötten. Igen, hangzott a válasz, több trillió dollár értékű amerikai államkötvényt.

Nem lehet leírni Japánt

Steen Jakobsen szerint a japán gazdaság továbbra is a világ egyik legkevésbé kutatott és leginkább félreértett gazdasága.

Japán sokak meglátása szerint "szegény", de hihetetlen megtakarításai és közösségi szelleme talán a világ egyik legerősebb nemzetévé emelik, amely a leginkább fel van készülve a következő évtizedben ránk váró gazdasági erőpróbák teljesítésére. Ebből nyilván az is következik, hogy Európa számára a Japán támogatását élvező megoldás jóval hitelesebb, mint az azt nélkülöző.

A Saxo Bank közgazdásza szerint hogy a JPY továbbra is erős marad, a japán részvénypiac pedig az elkövetkező 10 évben a világ 5 vezető piaca közé fog tartozni. A "hiteltorta" mérete a tőkeáttétel szűkülése miatt csökken, így azok maradnak talpon, akiknek több megtakarítása van. 

"Megérjük még, hogy az USD/JPY árfolyama 65,00 lesz, a Nikkei pedig könnyedén lepipálja Európát" - véli Jakobsen.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG