A friss tanulmány szerint a közép- és kelet-európai országok - elsősorban az uniós tagországokkal való szoros gazdasági összefonódásuk következtében - továbbra is nyomás alatt állnak. A "régi" uniós tagállamok ismét kissé növekvő ipari termelése az elkövetkező hónapok során azonban valószínűleg begyűrűzik majd a kelet-európai gazdaságokba is, kikényszerítve ezzel az export növekedését.
A közép-kelet-európai országokban a konjunktúra tartós fellendülése szempontjából fontos tényező még a belföldi kereslet, amely Lengyelország kivételével csaknem az egész térségben csökken.
A tanulmány összeállítói szerint várható, hogy még igen hosszú az út a válság előtti hozamszintek eléréséig. A kelet-európai részvénypiacok decemberben eltérően alakultak: míg Oroszország és Törökország árfolyamnyereségekre tett szert, addig a közép-kelet-európai piacok gyengébbnek mutatkoztak.
A török pénzügyi papírok szerepeltek a legjobban, miután a Fitch hitelminősítő Törökországot fizetőképessége megítélésekor mindjárt két kategóriával sorolta feljebb. Szintén erősnek mutatkoztak az orosz pénzügyi papírok, amelyek a 2010-ben képzendő alacsonyabb hitelezési céltartalékokkal kapcsolatos várakozásból profitáltak.
Az összegzés Magyarországgal kapcsolatban megállapítja: a magyar államkötvények hozamai tavaly decemberben emelkedtek. Bár Magyarországon az utóbbi időben kis mértékben növekedett az inflációs ráta, az országnak a továbbiakban nem kell elhúzódó, keresletoldali inflációs nyomással számolnia. Éves viszonylatban az ipari termelés 10,8 százalékkal esett, a kiskereskedelmi forgalom csökkenése szintén a konjunktúra gyengülésére utal.
A tanulmány készítői szerint hosszú távon a magyar hozamszint még mindig vonzónak tűnik, az árfolyamok azonban valószínűleg továbbra is volatilisek maradnak. A magyar részvények decemberben gyengébben alakultak, kedvező hírrel szolgált viszont a Mol, amely a 2010-es gázáremeléssel kapcsolatban meg tudott egyezni a horvát kormánnyal.
Egy év alatt 73,4%-kal nőtt a BUX értéke
Irodapiac: közeledik a felépülés
Idén már van remény egymilliárd euróra
Bajnainak sikerült: a vártnál kevesebb a hiány
MTI