Ez a lehetőség - azaz, hogy az egészségre nagyon ártalmas élelmiszereket külön intézkedésekkel sújtanák - a bevezetni szándékozott népegészségügyi termékdíj alkalmazásával kapcsolatban vetődött fel.
Ángyán József emlékeztetett: egyes élelmiszerek bizonyos összetevői, például a transzzsírok vagy a különféle szintetikus adalékok (E-anyagok) kétes hatásúak az emberi egészségre. Ezért a Magyarországon forgalomba kerülő élelmiszerek bizonyos összetevőit a vidékfejlesztési tárca, valamint a Nemzeti Erőforrás Minisztérium egészségügyi államtitkárságának szakemberei közösen vizsgálnak meg annak érdekében, hogy kiderüljön, azok megfelelnek-e az egészséges táplálkozás követelményeinek.
A magyar lakosság közel harmada dohányzik napi rendszerességgel és minden ötödik magyar tekinthető elhízottnak. Egy, a Generali által tavasszal közzétett kutatás eredményei megmutatják: a megkérdezetteknek összesen csak 16%-a tesz meg mindent azért, hogy egészségesen éljen, 56%-a pedig semmit nem sportol. |
A Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület vezetője, Csiba Gábor szerint a hamburgeradó mellett be kellene vezetni az úgynevezett extrém adót is, mely összeg a hamburgeradógoz hasonlóan szintén az egészségügybe kerülne. Ezt a terhet például az ittas vezetés vagy gyorshajtás miatt balesetet okozóknak és az extrém sportok űzése közben megsérülőknek kellene fizetniük.
Adószakértők szerint jelenlegi formájában több szempontból is problémás a népegészségügyi termékadó. A tervezet inkább az olcsóbb termékeket és ezáltal a soványabb pénztárcájúakat terhelné, nem nyúl ugyanakkor a hamburgerhez, vagy a cukrászdákhoz sem. Kérdéses az is, lesz-e, illetve ha igen, mennyi többletbevétel e tételből. Az Intézet a Demokratikus Alternatíváért (IDEA) becslése szerint 20 milliárd forint körüli bevétel várható a hamburgeradóból.
Hamburger, Rigó Jancsi, csülkös pacal - az eddig ismertetetteken kívül ön mire vetné ki a hamburgeradót? Szavazzon >>
MTI, Privátbankár