A bankok ellenállóképességének vizsgálata mellett a cél az, hogy egy egységes módszertan alapján összeállított gyakorlat nyomán olyan benchmark, alapmutató szülessen meg, amelyek alapján időről időre pontosan mérhető és összehasonlítható az egyes bankok teljesítménye.
A hatóság a teszttel azokat a pénzügyi intézményeket szűri ki, amelyek kockázatot jelenthetnek a rendszer egészére nézve egy esetleges krízishelyzetben. A teszteket a 2010. decemberi tényadatok alapján kétéves időtávra vetítve végezték el.
A Tier-1 rátát úgy számítják, hogy az alapvető tőkeelemekhez viszonyítják a kockázatokkal súlyozott eszközértéket. Minél magasabb a ráta, annál stabilabb az adott bank, annál nagyobb biztonsággal tud helytállni kötelezettségeiért. |
A teszt során kétféle makroökonómiai forgatókönyvre nézték meg a bankok teljesítményét. Az alap-szcenárió az optimistább, az Európai Bizottság 2010 őszi tanulmányából indul ki, feltételezve, hogy a gazdasági talpraállás nem torpan meg az Európai Unió tagországaiban.
A kedvezőtlen forgatókönyv egy hipotézisen alapul - az EBA hangsúlyozza is ahol csak teheti: ez nem jóslat, csak elmélet, mindazonáltal egyáltalán nem kizárt, hogy be is következik. A forgatókönyv szerint az adósságválság miatt sokkok sora éri Európát, az Egyesült Államokból kiindulva zuhanásnak indul a vásárlói kereslet, leértékelődik a dollár, esni kezdenek az ingatlanárak, és esik az európai GDP.
Azoknak a bankoknak, akik elbuknak a stresszteszten, az EBA számos ajánlást fogalmaz meg, melyek segítségével megerősíthetik tőkehelyzetüket.
A stressztesztet már elvégezték, az eredményeket ismerik is az érintett bankok és hatóságok. Lapinformációk szerint 5 spanyolországi takarékpénztár és egy közepes méretű bank megbukott a vizsgán. Tavaly ugyancsak 91 bankot vizsgáltak. Összesen 7 banknak - 5 spanyol, 1 görög és 1 német társaságnak - nem sikerült teljesítenie a követelményeket.
Privátbankár - Gáspár András