1p
A Wall Street fekete hétvégéje és hétkezdete, az amerikai bankszektor rémálma után John McCain és Barack Obama, a republikánus és a demokrata párti elnökjelölt sem tud receptet ajánlani a pénzpiaci válságra, állapította meg a The Washington Times.

A két elnökjelölt kampányának fő témája immár a Wall Street krízise, amelynek mélységével kapcsolatban elemzők megjegyzik: az 1930-as évek nagy válságát is átélő, 158 éves Lehman Brothers és a 94 éves Merrill Lynch bank ítéltetik eltűnésre.

Dráma a londoni tőzsdén
Két marékkal tömik a milliárdos nyugtatót a jegybankok
A The Washington Times szerint az elnökjelöltek közötti vita felerősödött, de egyiküknek sincs új javaslata. McCain - aki igyekszik eloszlatni azt a demokrata üzenetet, hogy nem ért a gazdasághoz - kifejtette, washingtoni tapasztalata miatt ő alkalmasabb a Wall Street-i mohóság és korrupció megfékezésére. McCain kedden magas szintű vizsgálóbizottság létrehozását javasolta az országot sújtó gazdasági válság kezelésére. Obama viszont azt hangoztatja, a jelenlegi válságért a republikánus adminisztráció politikája a felelős, és McCain szinte ugyanazt képviseli. Azt ígérte, elnökként megsegítené a leginkább érintett középosztályt.

A The Washington Post előrejelzése szerint a bankválsággal sötétebb korszakba lép az Egyesült Államok gazdasága. Eddig az ingatlanpiaci- és hitelválság ellenére sikerült megőrizni a mérsékelt növekedést, ebben szerepe volt a szövetségi ösztönző csomagnak, mostantól azonban a növekedés nagyon le fog lassulni. Szakértők szerint a neheze még hátravan, és ha nem lesz is hirtelen csökkenés, a növekedés talán még hosszú évekig nagyon lomha marad.

A The Wall Street Journal arról írt, hogy a pánikot New York és a világ túlélte. "Boldogan jelentjük, hogy a világ életben maradt, bár ez néha nem látszott biztosnak", olvasható a tekintélyes gazdasági lap szerkesztőségi cikkében. A pénzpiac megremegett, de nem omlott össze. Felfordulás következett be, továbbra is pánik és bizonytalanság uralkodik; a legfontosabb feladat a piacok megnyugtatása.

Az újság szerint a válság alapvető oka a jelzálogpiac összeomlása volt, és amíg az ingatlanpiac nem stabilizálódik, a házak értéke csökken, nem lehet tudni, mekkorák a veszteségek, melyik pénzintézet van még veszélyben. A The Wall Street Journal szerint az új amerikai elnöknek jelentős, növekedést serkentő és a bizalmat helyreállító adócsökkentéssel kellene kezdenie hivatalát a recesszió megelőzése érdekében.

A The Washington Post megállapította: a Wall Street tömegével hajtott végre az utóbbi években helytelen befektetéseket, és a hibák rendezése időbe és további dollármilliárdokba fog kerülni.

A The New York Times arról írt: a jelenlegi válság annak a szabályozásellenes ideológiának a hiányosságait is bebizonyította, amelynek Ronald Reagan elnöksége óta foglya Washington. A liberális lap szerint új szabályozás megalkotására és kikényszerítésére lesz szükség, de ez nem elegendő. Az országnak olyan új piaci távlat kell, amely számol "a gátlástalan kapitalizmus önromboló hajlamával és azzal, hogy ellenőrzés nélkül a Wall Streeten túl is komoly károkat képes okozni".


Európát nem fenyegeti a válság?

Derűlátóbban ítéli meg az európai gazdasági kilátásokat az uniós országok cégeit tömörítő szervezet, mint az EU "kormánya", az Európai Bizottság.

A 20 millió céget képviselő BusinessEurope szervezet elnöke, Ernest-Antoine Seilliere egy keddi brüsszeli sajtótájékoztatón úgy ítélte meg, hogy az európai piacokat nem fenyegeti a tengerentúli pénzügyi piaci válság. Mint mondta, az európai bankszektor nem tart attól, hogy Európát is komoly válságjelenségek sújtják majd az amerikai események miatt.

Úgy vélte: a csökkenő olajárak és a gyengülő euró arra is reményt ad, hogy az euróövezetben idén nagyobb legyen a növekedés a brüsszeli bizottság legutóbbi előrejelzésében szereplő 1,3 százaléknál.

Seilliere leszögezte azt is, hogy meglátása szerint a pénzügyi válság még az európai cégek hangulatára sem nyomta rá a bélyegét.

Tovább tart a vérfürdő: hullanak a részvények
Senki sem menekül: most jön a feketeleves

Budapesten is érezték a pofon csattanását
Évszázados krízis Amerikában

MTI

 

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG