Túlélte a világ a pánikot - de nincs megoldás
A két elnökjelölt kampányának fő témája immár a Wall Street krízise, amelynek mélységével kapcsolatban elemzők megjegyzik: az 1930-as évek nagy válságát is átélő, 158 éves Lehman Brothers és a 94 éves Merrill Lynch bank ítéltetik eltűnésre.
Dráma a londoni tőzsdén Két marékkal tömik a milliárdos nyugtatót a jegybankok |
A The Washington Post előrejelzése szerint a bankválsággal sötétebb korszakba lép az Egyesült Államok gazdasága. Eddig az ingatlanpiaci- és hitelválság ellenére sikerült megőrizni a mérsékelt növekedést, ebben szerepe volt a szövetségi ösztönző csomagnak, mostantól azonban a növekedés nagyon le fog lassulni. Szakértők szerint a neheze még hátravan, és ha nem lesz is hirtelen csökkenés, a növekedés talán még hosszú évekig nagyon lomha marad.
A The Wall Street Journal arról írt, hogy a pánikot New York és a világ túlélte. "Boldogan jelentjük, hogy a világ életben maradt, bár ez néha nem látszott biztosnak", olvasható a tekintélyes gazdasági lap szerkesztőségi cikkében. A pénzpiac megremegett, de nem omlott össze. Felfordulás következett be, továbbra is pánik és bizonytalanság uralkodik; a legfontosabb feladat a piacok megnyugtatása.
Az újság szerint a válság alapvető oka a jelzálogpiac összeomlása volt, és amíg az ingatlanpiac nem stabilizálódik, a házak értéke csökken, nem lehet tudni, mekkorák a veszteségek, melyik pénzintézet van még veszélyben. A The Wall Street Journal szerint az új amerikai elnöknek jelentős, növekedést serkentő és a bizalmat helyreállító adócsökkentéssel kellene kezdenie hivatalát a recesszió megelőzése érdekében.
A The Washington Post megállapította: a Wall Street tömegével hajtott végre az utóbbi években helytelen befektetéseket, és a hibák rendezése időbe és további dollármilliárdokba fog kerülni.
A The New York Times arról írt: a jelenlegi válság annak a szabályozásellenes ideológiának a hiányosságait is bebizonyította, amelynek Ronald Reagan elnöksége óta foglya Washington. A liberális lap szerint új szabályozás megalkotására és kikényszerítésére lesz szükség, de ez nem elegendő. Az országnak olyan új piaci távlat kell, amely számol "a gátlástalan kapitalizmus önromboló hajlamával és azzal, hogy ellenőrzés nélkül a Wall Streeten túl is komoly károkat képes okozni".
Európát nem fenyegeti a válság?
Derűlátóbban ítéli meg az európai gazdasági kilátásokat az uniós országok cégeit tömörítő szervezet, mint az EU "kormánya", az Európai Bizottság.
A 20 millió céget képviselő BusinessEurope szervezet elnöke, Ernest-Antoine Seilliere egy keddi brüsszeli sajtótájékoztatón úgy ítélte meg, hogy az európai piacokat nem fenyegeti a tengerentúli pénzügyi piaci válság. Mint mondta, az európai bankszektor nem tart attól, hogy Európát is komoly válságjelenségek sújtják majd az amerikai események miatt.
Úgy vélte: a csökkenő olajárak és a gyengülő euró arra is reményt ad, hogy az euróövezetben idén nagyobb legyen a növekedés a brüsszeli bizottság legutóbbi előrejelzésében szereplő 1,3 százaléknál.
Seilliere leszögezte azt is, hogy meglátása szerint a pénzügyi válság még az európai cégek hangulatára sem nyomta rá a bélyegét.
Tovább tart a vérfürdő: hullanak a részvények
Senki sem menekül: most jön a feketeleves
Budapesten is érezték a pofon csattanását
Évszázados krízis Amerikában
MTI