.jpg)
Mint mondta, az átalakítás vezérelve, hogy "a kormányzati politika középpontjába a beruházási, fejlesztési kérdések, a kutatási és innovációs ügyek kerüljenek".
Új miniszterek és új minisztériumok Bajnai Gordon jelenlegi önkormányzati és területfejlesztési miniszter lesz a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium vezetője, Székely Tamás, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár jelenlegi főigazgatója az egészségügyi miniszter, Szabó Imre, az MSZP Pest megyei elnöke, országgyűlési képviselő pedig a környezetvédelmi és vízügyi miniszter - jelentette be Gyurcsány Ferenc sajtótájékoztatóján. Hozzátette: Szabó Pál, a Magyar Posta Zrt. vezérigazgatója az újonnan megalakuló közlekedési, hírközlési és energiaügyi tárcát vezeti, Szűcs Erika, az MSZP választmányának elnökhelyettese, országgyűlési képviselő a szociális és munkaügyi tárcát veszi át, az önkormányzati tárca élére Gyenesei István független országgyűlési képviselő kerül, és Molnár Károly, a Budapesti Műszaki Egyetem rektora lesz a tudománypolitikáért, a kutatás-fejlesztésért és a technológiai innovációért felelős tárca nélküli miniszter. |
Gyurcsány Ferenc bejelentette azt is, hogy egyes tárcáknál két államtitkár lesz, ahol a szakmai feladatok összetettsége, sokszínűsége és az egyeztetési feladatok sokrétűsége megkívánja.
Nem nő az államtitkárok száma - folytatta - , mert megszűnik a fejlesztéspolitikai irányító testület és nem lesz szükség koalíciós egyeztetésért felelős államtitkárra sem, így hat új államtitkári hely "szabadul fel".
Gyurcsány Ferenc elmondta, hogy a változásokhoz módosítani kell a minisztériumok felsorolásáról szóló törvényt, ami két-három hétig eltarthat, így egyelőre - a bizottsági meghallgatásokat követően - a jelenlegi szerkezetben teszik le az esküt az új tárcavezetők.
Példaként említette, hogy Szabó Pál a gazdasági tárca vezetését veszi át, Bajnai Gordon pedig tovább vezeti jelenlegi tárcáját.
A kormányfő kitért arra, hogy a miniszteri meghallgatások a következő hetekben megkezdődhetnek, az esküt várhatóan jövő héten tehetik le az új miniszterek, az önkormányzati miniszter kivételével; Gyenesei István ezt csak a törvénymódosítás elfogadása után teheti meg.
Londonban jósolgatnak
Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium A miniszterelnök közölte: az új csúcsminisztérium a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium és az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium fejlesztési kérdésekkel foglalkozó területeiből jön létre. Ez a minisztérium egyesíti magában a gazdaságfejlesztést, a területi, regionális fejlesztést és az uniós fejlesztéspolitikát - fűzte hozzá. |
Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek bizalmi szavazást kellene kezdeményeznie saját személyéről a parlamentben - mondta Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője azután, hogy a miniszterelnök ismertette az új kormányszerkezetet.
Mint kiemelte, a bizalmi szavazás alapján kiderülne, hogy van-e a kormánynak, illetve a kormányfő személyének többségi támogatása az Országgyűlésben.
"Egy olyan kormánynak, melynek nem biztosított a háttere, nehéz a jövőjét megjósolni" - fogalmazott a politikus.
Ha ön és pártja úgy gondolja, hogy többségben van a parlamentben, ön bármelyik pillanatban leválthatja ezt a kormányt - mondta Gyurcsány Ferenc.
Hozzátette: "tegye meg, ami meggyőződése szerint önnek lehetőségében áll, hiszen ha én kisebbségben vagyok, akkor önök többségben vannak".
Navracsics is lemondatná
"Miniszterelnök úr, ha valóban olyan nagylegény, kérjen bizalmi szavazást önmaga ellen, legyen világos, hogy az SZDSZ támogatja-e az ön összetákolt kormányát, vagy pedig nem támogatja, Kóka János heti eskütételei a valóságban érvényesek-e vagy csak arra érvényesek hogy magasabb alkupozíciót vívjanak ki maguknak" - mondta a fideszes politikus, aki szerint a másik lehetőség, hogy a kormányfő ajánlja fel a lemondását a köztársasági elnöknek.
Előrehozott választás? Egyelőre nem reális
Kormányátalakítás: ez lesz az igazi nagy durranás
MSZP: megpróbálják, de ha nem megy, nincs mese
Elsejétől olyan jöhet, ami még nem volt
Kóka: Nem volt más választásunk
MTI