1p
Az alpesi deviza árfolyam most először lépte át a 235 forintos árfolyamot. Amíg a CHF-alapú hitelezés nem indul meg újra a világban, nem érdemes a svájci fizetőeszköz ellen fogadni
Pénteken reggel újra történelmi csúcsot ütött a svájci frank a bankközi devizapiacon, most először lépte át a 235-öt az árfolyam. Bár van néhány tényező, ami a frank gyengülését hozhatná, amíg a CHF-alapú hitelezés nem indul meg újra a világban, nem érdemes a svájci deviza ellen fogadni.

Taraczky Andrej, a Buda-Cash devizapiaci üzletágvezetője a Privátbankárnak elmondta: az eurózóna adósságválsága mellett továbbra is főként a svájci frank folyamatos erősödő tendenciája áll a háttérben, amelyet a frank alapú devizahitelezés leállása okoz.

Az Európából érkező hírek az extrém árfolyammozgásokhoz, kiugrásokhoz járulnak hozzá: mivel a svájci frankot menedékdevizaként tartják számon, az egyébként is nagy volatilitás mellett üzemelő piacon egy-egy negatív hír hatására azonnal kapkodni kezdenek az alpesi deviza után.


Friss devizapiaci árfolyamok >>

A forint relatíve stabilnak tűnik, a magyar fizetőeszköz iránt megvan a bizalom. Az euróval szemben - például a lengyel zlotyval összehasonlítva - csak szűk sávban mozog a forint, azonban a nap mint nap újabb mélypontra csúszó euró / svájci frank keresztárfolyam megpecsételi a CHF/HUF sorsát is.

Pro: mitől erősödhet tovább a frank?

Taraczky Andrej szerint miközben a frankhitelek törlesztése folyamatos keresletet jelent a devizának, az új hitelek folyósítása viszont gyakorlatilag nem létezik - ez pedig megállás nélkül erősíti a frankot.

A frankot tovább tolhatja az is, ha az európai helyzet tovább romlik, és beindul a dominóeffektus, amitől mindenki fél. A különböző konstrukciókon keresztül nem csak az európai bankok lehetnek érintettek, hanem az amerikai és ázsiai pénzintézetek is: lehet, hogy nincsenek görög, portugál vagy éppen olasz államkötvényeik, de például a CDS-eken keresztül valamilyen fokú kitettségük bizonyára van. Ezt azonban nagyon nehéz felmérni: Taraczky Andrej megemlítette, hogy épp ugyanez volt a probléma a 2008-as válságnál is, nem lehetett felmérni a "fertőzött" eszközállományt - ez a veszély most is fennáll. Péntek este kerül nyilvánosságra az európai bankok körében elvégzett stresszteszt eredménye, ez valamennyire tisztább képet adhat; ha a vártnál rosszabb a helyzet, az ismét a svájci frank irányába terelheti a befektetőket.

Bármennyire meglepő, az Egyesült Államokban zajló események is a svájci franknak kedveznek. A hitelplafonnal kapcsolatos játék már 30 éve folyik, az utolsó pillanatban mindig döntenek a növelésről, eddig mindig megszavazták. Augusztus 2-a azonban közel van, a Moody´s és az S&P is belengette a leminősítést - ha ez bekövetkezne, az mindenképp történelmi momentum lenne, és szintén a frank malmára hajtaná a vizet; nem véletlen, hogy a dollárral szemben is csúcsot döntött a svájci deviza.

Kontra: mitől gyengülhet(ne) a svájci frank?

Hosszú távon a svájci frank alapú hitelezés újraindulása lehetne a legnagyobb gyengítő hatással a CHF árfolyamára - ez azonban nem az egyik napról a másikra fog megtörténni. Ha a törlesztéssel szemben állna az új hitelek folyósítása, ami frankeladással jár, az segítené az egyensúly kialakulását. Mari néni nem azért veszi a frankot, mert az a menedékdeviza, hanem mert minden hónapban levonják a törlesztőrészletet a bankszámlájáról - a probléma mindazonáltal nem csak Magyarországon jellemző, az alacsony kamatláb miatt világszerte úgynevezett funding currency volt a frank, mint a legolcsóbb finanszírozási eszköz.

Középtávon az európai válsághelyzet megoldása segíthetne az eurón, egy olyan átfogó terv, aminek a piac bizalmat szavaz. A fordulathoz ez azonban önmagában kevés lenne, ehhez a frankhitelezés beindulása elengedhetetlen.

Rövidtávon a svájci jegybank intervenciója gyengíthetné a frankot, Taraczky Andrej szerint mindazonáltal épp ennek a legkisebb a valószínűsége. Korábban már csúnyán leégette magát ez ügyben a központi bank, azóta is számos kritika éri, hogy fölöslegesen égetett el jó pár milliárdot a devizapiacon, anélkül hogy komolyabb eredményt tudna felmutatni. Valamelyest ugyan lassították a frank erősödését, megfordítani azonban nem tudták.

Halvány remény lehet még az eurónak (és ezáltal a forintnak), hogy az erős frank nem kedvez a svájci gazdaságnak, ez pedig előbb vagy utóbb meg fog mutatkozni a számokban is, tehát korántsem lesz igaz, hogy a svájci gazdaság túlteljesíti az európai átlagot. Jelenleg még a jobbak közé tartozik, ez azonban az erős hazai deviza miatt meg fog változni - Taraczky Andrej szerint így lesz egy okkal kevesebb arra, hogy a befektetők a svájci frankot vásárolják.

Privátbankár - Gáspár András

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG