1p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az európai társadalmak elöregednek, a vállalti szektor kihúzná magát a nyugdíjalapok feltöltéséből, az állam pedig egyedül kevés lesz - véli Harry Smorenberg. A nyugdíjrendszerek szakértője szerint újra ki kell találni a nyugdíjakat az embereknek a sorsukat a saját kezébe kell venniük, mert máshogy nem fognak boldogulni
Harry Smorenberg, a nyugdíjrendszerek szakértője, a Smorenberg Corporate Consultancy vezetője beszélt a nyugdíjrendszerek előtt álló kihívásokról a MABISZ konferenciáján. Az európai társadalmak elöregednek, a vállalati szektor kihúzná magát a nyugdíjalapok feltöltéséből, az állam pedig egyedül kevés lesz - véli a szakértő.

A biztosítási piac szereplőinek nagy lehetőség a nyugdíjpiac. Magyarországon és Európában nemcsak gazdasági, hanem nyugdíjválság is van. A nyugdíjpiacon a nagy elvárásokból nagy csalódások lettek, a nyugdíjalapok erodálódtak, a társadalmak egyre jobban elöregednek - kezdte Smorenberg az aktuális helyzetkép felvázolásával.

Nem vitás, hogy innovatív megoldásra van szükség. Egyre inkább tudatosítani kell az emberekben az öngondoskodás szükségességét, mobilizálni kell a munkaerőt, hiszen csakis a bérből lehet későbbre félretenni.

Egy igencsak diverzifikált közös piacon kell a biztosítóknak érvényesülnie. A nyugdíjak kapcsán szükségtelen az európai szintű standardizálás - inkább a kockázatokat kellene kiegyensúlyozni, egyre több pilléren kell állnia a nyugdíjrendszereknek, és ki kell ezeket a pilléreket egyensúlyozni. Az állami rendszerekben még fontos a szolidaritás, a magánkasszák által kezelt rendszerekben azonban már nem - Smorenberg szerint ez pedig gond lehet.

A második pillért jelenthetnék a vállalati nyugdíjalapok, de úgy tűnik ezt a cégek nem akarják felvállalni - itt erős és határozott állami fellépésre lehet szükség. Példaként említette a szakértő a kanadai modellt, ahol a kkv-szektor tagjainak kötelezővé tették az alapok feltöltését.

A MABISZ konferenciáját Orbán Viktor nyitotta meg. A miniszterelnök szerint Magyarországon nincs hitel- vagy biztosítóellenesség, aki ilyet állít, az "szamárságot" mond. Tudja, hogy a biztosítási szakma most el van keseredve, de küzdeni kell a reménytelenség ellen. Részletek >>
A harmadik pillér a kevésbé átlátható, pénzpiaci szereplők által nyújtott szolgáltatások, amiből a világ sok országában volt probléma. Az mindenesetre jól látszik, hogy a nyugdíj jelentette jövőbeni kihívásokra sok mindenkinek kellene választ adnia, a felelősségtől azonban sokan menekülnének, mind a vállaltok, mind pedig a magánszemélyek. "Sokkal többet kell félretennünk" - ez az egy biztos, mondta Smorenberg. 

Nagy segítséget jelenthetne persze ezen befektetések átláthatósága - ez ugyanis megteremthetné rá az alapot, hogy a lakosság tudja követni befizetéseit, és folyamatosan tudja, hogy mennyi is van a "nyugdíjszámláján". Ehhez azonban még sok feltételnek kell teljesülnie, nem fog egyik napról menni. Ez a bizalom miatt is nagyon fontos - az átlag kevésbé bízik a pénztárakban, biztosítókban, mondván, úgysem látják be, mikor lesz hasznuk, vagyis nyugdíjuk a befizetésekből. Erre példaként mondta el Smorenberg, hogy Hollandiában a közösségi médiát is aktívan használják az emberek, hogy kiderítsék egy-egy pénzügyi termékről, hogy az milyen is. A közvetítők helyett így olyanoktól szerzik be az információt, akik már használnak bizonyos - nyugdíjcélú - pénzügyi szolgáltatást. 

A szakértő szerint az is nagy gond, hogy az átlag állampolgárnak kevés ismerete van a pénzügyekről, így nem is vállalnak felelősséget saját anyagi sorsukért. Az elöregedő társadalmakban ráadásul a fiatal generációkat nem igen érdekli, miből lesz majd később nyugdíjuk. 

Újra ki kell találni a nyugdíjakat - Smorenberg szerint az embereknek a sorsukat a saját kezébe kell venniük, mert máshogy nem fognak boldogulni.

Privátbankár - Zsiborás Gergő

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG