1p
Megkezdődnek a héten az Európai Unió soros magyar elnökségének idején tartandó első csúcsértekezlet közvetlen előkészületei
Megkezdődnek a héten az Európai Unió soros magyar elnökségének idején tartandó első csúcsértekezlet közvetlen előkészületei a tagországok brüsszeli állandó képviselőinek fórumán - jelentette be kedden Brüsszelben Györkös Péter, Magyarország állandó EU- képviseletének vezetője.

A nagykövet az európai kereskedelmi és iparkamarákat képviselő Eurochambers szervezet meghívására a magyar elnökség prioritásait mutatta be.

Emlékeztetett arra, hogy a február negyedikén Brüsszelben tartandó első csúcstalálkozó fő témája az energia lesz. Mint mondta, a tavalyelőtt életbe lépett Lisszaboni Szerződés teremtett jogilag lehetőséget a közös energiapolitika kifejlesztésére. A mostani állam- és kormányfői értekezleten olyan területeken kívánnak iránymutatásokat meghatározni, mint az adminisztratív és eljárási akadályok elhárítása az unió belső piacán, az európai fontosságú energiahálózatok és vezetékek azonosítása, a hálózatok közti hiányzó kapcsolatok és azok finanszírozási lehetőségeinek feltárása, valamint az energiapolitika külső dimenziója, vagyis az EU-n kívüli partnerekhez ezen a területen fűződő viszony.

Az újév napján kezdődött magyar félévről Györkös Péter elmondta, hogy annak középpontjában a gazdasági kérdések állnak, köztük az állandó uniós pénzügyi stabilitási mechanizmus létrehozása érdekében elhatározott szerződésmódosítás, valamint a tagországok közti gazdasági koordinációt újszerűsítő, úgynevezett európai szemeszter. A most indult évtizedre vonatkozó középtávú foglalkoztatási és gazdaságpolitikai program, az EU 2020 gyakorlatba ültetése szintén magyar elnökség alatt kezdődik meg. Kiemelte a nagykövet az emberi tényezővel kapcsolatos prioritásokat, illetve a bővítés és a keleti partnerség terén kitűzött célokat. Megemlítette, hogy az utóbbi keretében májusban Magyarországon is tartanak csúcsértekezletet. Mint mondta, külön hangsúlyt helyez az elnökség a romakérdésre.

Az ágazati kérdésekkel kapcsolatban kifejtette, hogy a magyar elnökség meg kívánja indítani a tagországok közti vitát az energiapolitika mellett a közös mezőgazdasági politika, a kohéziós politika, az Európát átszelő közlekedési hálózatok (TEN-T) terén, ugyanakkor ezeknél nem kívánja megelőlegezni a következő (2014 utáni) sokéves uniós költségvetés keretében esedékes kérdéseket.

Kitért arra is, hogy a márciusi EU-csúcstalálkozókon a gazdaság áll majd a középpontban. A fő téma a szerződésmódosítás befejezése lesz, valamint az európai szemeszter első - uniós szintű - szakaszának lezárása. Ezt követi majd áprilistól a tagországok nemzeti programjainak elemzése - fejtette ki.

Kérdésekre válaszolva Györkös Péter elmondta, hogy a külföldi befektetések a múltban és a jövőben is fontos szerepet játszanak a magyar gazdaságban. Minden politikai erő, így a kormánypárt is támogatja a befektetések növekedését - hangsúlyozta. Kiemelte, hogy jelenleg is nagy külföldi beruházások zajlanak Magyarországon.

A válságadókkal kapcsolatban úgy fogalmazott: "Annak megértését szeretnénk kérni a Magyarországon jelen lévő külföldi beruházóktól, hogy mindenkinek érdeke, hogy az ország konszolidált államháztartási helyzettel rendelkezzen".

Nem lehet minden terhet a lakosságra hárítani - vélte. Már tavaly is legalább négy súlyos intézkedést hoztak, a kormány szeretné, ha ezt a befektetők figyelembe vennék.

Alessandro Barberis, a 46 országos és 2000 helyi kamarát, azaz több mint 20 millió céget képviselő Eurochambers elnöke a rendezvény végén a magyar programot üdvözölve sikeres félévet kívánt a magyar elnökségnek.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG