USA: kisebb lesz a mentőcsomag vesztesége
A vártnál kisebb lesz a tavalyi amerikai banki segélycsomag vesztesége; a washingtoni pénzügyminisztérium legfrissebb becslése szerint a bajba jutott cégeknek nyújtott 370 milliárd dollár hitelből csak 42 milliárd dollár nem fog visszafolyni - tudósított hétfőn az ABC televízió.
Az Obama-kormány a nyáron - annak fényében, hogy még további beavatkozások voltak várhatók - olyan előrejelzést adott, hogy 700 milliárd dolláros segélyakciót 341 milliárd dolláros veszteséggel kell majd lezárni. A pénzügyminisztérium nem hivatalos, előzetes közlése szerint a kormánynak összesen 100 milliárd dolláros vesztesége származhat majd abból, hogy a válságkezelés érdekében hitelezett bankoknak, segélyeket nyújtott lakástulajdonosoknak és kisvállalatoknak.
A legújabb becslés szerint az októberben kezdődött új pénzügyi évet a korábbi 1,5 billiós előrejelzéssel szemben 1,3 billió dolláros államháztartási hiánnyal lehet majd zárni.
Legutóbb a Bank of America közölte, hogy magántőke bevonásával hamarosan visszafizeti a neki nyújtott 45 milliárd dolláros szövetségi segélyt. A nagybankok közül ezután már csak a Citigroup marad adósa az államnak. A kormányzatnak a pénzügyminisztérium veszteségeinél persze sokkal nagyobb kiadásai voltak a válságkezelés terén, a központi bank, a Fed például ezer milliárd dollárra tehető, jelzáloghitel-alapú kötvényportfólió birtokába jutott, amelynek piaci értéke bizonytalan.
A kongresszus demokrata párti vezetői azt szorgalmazzák, hogy a kormány a bankmentő csomag megtakarításaiból újabb gazdaságösztönző és munkahelyteremtő intézkedéseket finanszírozzon.
Riasztóan nagyok a bankok - ebből még baj lesz
Obama: sokaknak szertefoszlott az amerikai álom
Hírözön Amerikából: nincs miért szomorkodni
MTI