Egyebek között ezt tartalmazza az amerikai jegybank november 4-én záródott kétnapos kamatdöntő ülésének kedden nyilvánosságra hozott jegyzőkönyve.
A Fed szerint az amerikai gazdaság növekedése 3 százalék körüli lehet éves szinten 2010 utolsó negyedévében, miután 2009 azonos időszakában mintegy 0,25 százalék lesz a gyengülés. Júniusban a Fed még úgy vélte, hogy az idén 1,25 százalék körüli mértékben hanyatlik az amerikai gazdaság, amely jövőre mintegy 2,7 százalékkal nő.
A bank szerint a nagyobb lakossági kiadás járult hozzá ahhoz, hogy az idei harmadik negyedévben nőtt az amerikai GDP, több mint egy évi csökkenés után. Ez pedig azt eredményezte, hogy a nyáron véget ért a recesszió.
Épp kedden hozták nyilvánosságra, hogy a felülvizsgált, de még nem végleges adat szerint a harmadik negyedében 2,8 százalékkal nőtt éves szinten az amerikai bruttó hazai termék (GDP) az előzetesen várt 3,5 százalékkal szemben.
A jövő évi átfogó inflációs előrejelzését a Fed mintegy 1,5 százalékra emelte a júniusban becsült 1,45 százalékról. A bank által szorosabban figyelemmel kísért - élelmiszer- és energiaárak nélküli - maginflációt 1,25 százalékra várja jövőre a Fed, ami megegyezik a júniusi becsléssel.
A Fed azzal számol továbbá, hogy 2010 utolsó negyedévében 9,3-9,7 százalékos lesz a munkanélküliség az Egyesült Államokban a júniusban becsült 9,5-9,8 százalékkal szemben.
Az előrejelzés elkészítése után két nappal hozták nyilvánosságra azt a hivatalos adatot, hogy októberben a vártnál nagyobb, 10,2 százalékos volt az amerikai munkanélküliség, ami 26 éves csúcs.
A feketék munkanélkülisége lehet Obama Vietnámja
Az Egyesült Államokban a továbbra is növekvő munkanélküliség leginkább a feketéket sújtja, a 16-24 éves afroamerikai férfiak körében az állás nélküliek aránya a nagy világgazdasági válságbeli méreteket öltött, elérte a 34,5 százalékot - írta a keddi The Washington Post.
Ez az arány több mint háromszorosa az amerikai népesség egészére vonatkozó munkanélküliségi mutatónak. Az általános 10,2 százalékos októberi munkanélküliségi aránnyal szemben a fiatal fekete férfiak és nők 30,5 százalékának nem volt állása.
Szakértők szerint a feketék - akiknek a jelentős része fajilag elkülönült szegénynegyedekben nő fel, az átlagosnál rosszabb iskolákban tanul, és a munkaerőpiacon hátrányos megkülönböztetés éri - foglalkoztatásában nagyobb szerepet játszik bőrük színe, mint a koruk vagy képzettségük.
Az Obama-kormány számára jelenleg a munkahelyteremtés az elsőrendű feladat. A Huffington Post vezető liberális hírportál a helyzet súlyosságát jellemezve arról írt, hogy ez lehet Obama Vietnámja, ha nem lesz képes kezelni a kérdést.
Szakértők rámutatnak: a gazdasági válság következtében hosszú idő óta ez lehet az első olyan ifjú nemzedék Amerikában, amelyik nem lesz képes meghaladni vagy megtartani szülei jóléti színvonalát. A hatás tartós, a most nehéz helyzetbe kerülő fiatalok valószínűleg még évekig nem tudnak talpra állni.
Nem lesz meg a várt GDP az USA-ban
Mélyebbre zuhanunk, de aztán irány felfelé
A gazdagok eladósodottságára spekulálnak
MTI