Az amerikai elnök az után nyilatkozott így, hogy meghiúsult az a terv, amely szerint az amerikai törvényhozás vezetőinek még a hétfői ázsiai tőzsdenyitás előtt meg kellett volna állapodniuk a deficit csökkentéséről és az adósságplafon emeléséről. John Boehner republikánus képviselőházi elnök a hétfői lapok szerint kitartott amellett, hogy egy 10 évre elosztott, 1000 milliárd dolláros költségcsökkentés fejében egyezzenek meg egy rövid távú, ugyanilyen mértékű adósságlimit-emelésről, egy további, 3000 milliárd dolláros csökkentésről pedig jövőre állapodjanak meg.
8 napja van az Egyesült Államoknak Újabb bizalmi válságot indíthat el, ha az Egyesült Államokat leminősítik, márpedig ez akkor is megtörténhet, hogyha 8 napon belül elfogadásra kerül az új adósságplafon. Részletek>> |
A feleknek augusztus 2-ig kell megállapodniuk az adósságplafon emeléséről, s azt törvényben is kell rögzíteniük, ezért a pénzpiacokon egyre erősödik az aggodalom, hogy a felek kifutnak az időből, és nem jutnak kompromisszumra. Ellenkező esetben a fizetésképtelenné váló kormányzatnak választania kellene, hogy a nemzetközi adósságszolgálati kötelezettségeinek feleljen-e meg, avagy a szövetségi programokat finanszírozza. Eddig még sohasem fordult elő, hogy az Egyesült Államok nem teljesítette fizetési kötelezettségeit.
Obama a La Raza Nemzeti Tanácsa hétfői rendezvényén megismételte, hogy a deficitet kiegyensúlyozott módon, vagyis a kiadáscsökkentés mellett adóemeléssel kell csökkenteni. Az elnök kijelentette, hogy a hiány csökkentéséből a leggazdagabb amerikaiaknak és a nagyvállalatoknak is ki kell venniük a részüket. Barack Obama szerint mindkét párt felelős az Egyesült Államok tetemes adósságáért.
Obama: igazságos kompromisszum kell
Az amerikai fizetési kötelezettségek megszegése meggondolatlanság és felelőtlenség lenne, jelentette ki a hétfő este az adósságplafon emeléséről és a deficit csökkentéséről elmondott, élőben közvetített beszédében Barack Obama amerikai elnök, aki kompromisszumra szólította fel a kongresszus vezetőit.
Obama "veszélyes játéknak" nevezte a kompromisszumra való képtelenséget és kijelentette, hisz benne, hogy meg lehet állapodni.
Alig egy héttel az augusztus 2-i határidő előtt, amikor a washingtoni pénzügyminisztérium szerint az amerikai kormány fizetésképtelenné válik, a republikánus többségű képviselőház és a demokraták által ellenőrzött kongresszus vezetői képtelenek voltak megállapodni a 14,3 ezer milliárd dolláros adósságplafon emeléséről.
Az elnök hangsúlyozta, hogy közölte a két párt vezetőivel, hogy a következő néhány napban olyan igazságos kompromisszummal kell előállniuk, amely átmegy a kongresszus mindkét házán és amit ő is alá tud írni. A nézeteltérések ellenére úgy gondolja, hogy mindkét pártnak lesz elegendő tagja, aki félre tudja tenni a politikát és segíteni, hogy haladást érjenek el.
MTI, Privátbankár