1p
Az amerikai elnök szerint a kiadások csökkentése önmagában nem oldja meg az USA deficitproblémáját, azonban fontos beruházásokat akadályozhat meg
Az amerikai elnök szerint a kiadások csökkentése önmagában nem oldja meg az Egyesült Államok deficitproblémáját, azonban megakadályozza, hogy a kormány olyan dolgokba ruházzon be, mint az oktatás.

Az amerikai elnök az után nyilatkozott így, hogy meghiúsult az a terv, amely szerint az amerikai törvényhozás vezetőinek még a hétfői ázsiai tőzsdenyitás előtt meg kellett volna állapodniuk a deficit csökkentéséről és az adósságplafon emeléséről. John Boehner republikánus képviselőházi elnök a hétfői lapok szerint kitartott amellett, hogy egy 10 évre elosztott, 1000 milliárd dolláros költségcsökkentés fejében egyezzenek meg egy rövid távú, ugyanilyen mértékű adósságlimit-emelésről, egy további, 3000 milliárd dolláros csökkentésről pedig jövőre állapodjanak meg.

8 napja van az Egyesült Államoknak

Újabb bizalmi válságot indíthat el, ha az Egyesült Államokat leminősítik, márpedig ez akkor is megtörténhet, hogyha 8 napon belül elfogadásra kerül az új adósságplafon. Részletek>>

Harry Reid demokrata párti szenátusi elnök ezzel szemben ahhoz ragaszkodott, hogy egy 2700 milliárd dolláros megszorítás fejében 2400 milliárddal emeljék a plafont, és a kérdésre már ne térjenek vissza a 2012 novemberében tartandó választások előtt. Obama szintén a hosszabb távú megoldás híve, és kilátásba helyezte, hogy megvétózna egy átmeneti megoldást.

A feleknek augusztus 2-ig kell megállapodniuk az adósságplafon emeléséről, s azt törvényben is kell rögzíteniük, ezért a pénzpiacokon egyre erősödik az aggodalom, hogy a felek kifutnak az időből, és nem jutnak kompromisszumra. Ellenkező esetben a fizetésképtelenné váló kormányzatnak választania kellene, hogy a nemzetközi adósságszolgálati kötelezettségeinek feleljen-e meg, avagy a szövetségi programokat finanszírozza. Eddig még sohasem fordult elő, hogy az Egyesült Államok nem teljesítette fizetési kötelezettségeit.

Obama a La Raza Nemzeti Tanácsa hétfői rendezvényén megismételte, hogy a deficitet kiegyensúlyozott módon, vagyis a kiadáscsökkentés mellett adóemeléssel kell csökkenteni. Az elnök kijelentette, hogy a hiány csökkentéséből a leggazdagabb amerikaiaknak és a nagyvállalatoknak is ki kell venniük a részüket. Barack Obama szerint mindkét párt felelős az Egyesült Államok tetemes adósságáért.

Obama: igazságos kompromisszum kell

Az amerikai fizetési kötelezettségek megszegése meggondolatlanság és felelőtlenség lenne, jelentette ki a hétfő este az adósságplafon emeléséről és a deficit csökkentéséről elmondott, élőben közvetített beszédében Barack Obama amerikai elnök, aki kompromisszumra szólította fel a kongresszus vezetőit.
 
Obama "veszélyes játéknak" nevezte a kompromisszumra való képtelenséget és kijelentette, hisz benne, hogy meg lehet állapodni.

Alig egy héttel az augusztus 2-i határidő előtt, amikor a washingtoni pénzügyminisztérium szerint az amerikai kormány fizetésképtelenné válik, a republikánus többségű képviselőház és a demokraták által ellenőrzött kongresszus vezetői képtelenek voltak megállapodni a 14,3 ezer milliárd dolláros adósságplafon emeléséről.

Az elnök hangsúlyozta, hogy közölte a két párt vezetőivel, hogy a következő néhány napban olyan igazságos kompromisszummal kell előállniuk, amely átmegy a kongresszus mindkét házán és amit ő is alá tud írni. A nézeteltérések ellenére úgy gondolja, hogy mindkét pártnak lesz elegendő tagja, aki félre tudja tenni a politikát és segíteni, hogy haladást érjenek el.

MTI, Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG