A hazai kis- és középvállalatok (KKV-k) idén ismét pályázhatnak a technológiafejlesztési támogatásokra, a következő három éves keret 70,28 milliárd forint. „Ez az összeg jelentősen elmarad a korábbi évek támogatási volumenétől, főleg a 2009 évtől, ahol e pályázatok keretében egy év alatt 80 milliárd forintot meghaladó forrást osztottak szét 4.641 vállalkozás között. Ugyanakkor a támogatásintenzitás ezzel párhuzamos csökkentése arányosan magasabb szintű beruházásokat eredményezhet” – értékelt Zoltán Csaba, a Start Tőkegarancia Zrt. vezérigazgatója.
Nagyobb szerepet kap a munkaerő-ráfordítás ösztönzése
Jelentős változás, hogy előleg csak munkahelyi képzések és a vállalati együttműködést támogató pályázatok esetében jár automatikusan a kedvezményezetteknek, az előleg a támogatás összegének legfeljebb 25 százaléka lehet. A B jelű technológiafejlesztési pályázatok és a GOP 2.1.3. pályázat esetében ugyan szintén van lehetőség a maximum 25 százalékos előleg igénybe vételére, azonban ehhez csak indokolt esetben, és csak a szükséges legkisebb összegben lehet hozzájutni.
Az új technológiafejlesztést célzó kiírásokban nem kell árbevétel növekedést vállalni, ehelyett vagy a személyi jellegű ráfordításokat kell növelni legalább 5 százalékkal a bázisévhez képest, vagy a létszám fenntartása mellett a támogatási összeg 5 százalékával kell emelni a személyi jellegű ráfordításokat a fenntartási időszakban. „Mind a kkv pályázatokban, mind a nagyvállalatoknál nagyobb hangsúlyt kapott a munkahelyek megtartásának kérdése, ez tükröződik a teljesítendő feltételek megváltoztatásában”- emelte ki Szakáll Gábor, a Start Zrt. pályázati kezességvállali üzletágának igazgatója.
A technológiafejlesztési támogatásoknál a korábbi, akár 70 százalékot is elérő támogatásintenzitás jelentősen csökken, csak mikrovállalkozások számára érhető el a 40 százalékos arány, leggyakrabban 30-35 százalékos támogatásintenzitást határoznak meg a kiírások.
Új lehetőségek a palettán
A pályázati rendszer újdonsága a hazai mikrovállalkozásokat célzó kombinált mikrohitel bevezetése. A hazai mikrovállalkozások az Európai Uniós forrású mikrohitelek mellé a saját erő finanszírozására vissza nem térítendő forrást is igénybe vehetnek az új, M jelű pályázatok keretében. A vissza nem térítendő támogatás maximuma 4 millió forint lehet, amelyhez maximum 8 millió forint összegű mikrohitel kapcsolódhat úgy, hogy a kedvezményezettnek legalább 10% önerőt kell felmutatnia.
A korábban kifejezetten nagyvállalatok és multicégek számára kiírt GOP 2.1.3 kissé átalakult. A legalább 50 főt foglalkoztató vállalkozások által igénybe vehető támogatás egyrészt beruházásra, másrészt az ehhez kapcsolódóan teremtett munkahelyek első 18 hónapjára esedékes alapbér és járulékainak finanszírozására használható fel. A támogatás összegének minimuma 100 millió forint, maximuma 1 milliárd forint.
A munkahelyi képzések támogatását célzó két pályázati kiírás keretében akár 1000 vállalkozás is képzési támogatáshoz juthat a következő három év során. A vállalati együttműködések, klaszterek támogatása is folytatódik a Regionális Operatív Program keretei között. Újdonság, hogy nemcsak klaszterek, hanem legalább 3 KKV közös beruházásainak támogatására is lehetőség lesz.
A struktúra lényegében változatlan
Folyamatos elbírálásúak az A jelű pályázatok, melyek a kisebb összegű fejlesztési beruházások támogatását célozzák, a B jelű komplex vállalkozásfejlesztési pályázatok pedig a KKV-k nagyobb összegű fejlesztéseit kívánják támogatni, szakaszos elbírálással. Megszűnt a nagyvállalkozások számára is elérhető, C jelű pályázati típus, ennek szerepét a korábban alapvetően multicégek által igénybe vett GOP 2.1.3 pályázat veszi át. Mivel a Gazdaságfejlesztési Operatív Program pályázatain a Közép-Magyarországi Régió vállalkozásai nem vehetnek részt, számukra tükörpályázatokat írtak ki a Közép-Magyarországi Operatív Program keretében - írja végül a közlemény.
Privátbankár