Válságkezelés: kipipálva
Emlékeztetett arra, hogy a válságkezelést a kormány négy pillérre építette: munkahelyek megőrzésére, a pénzügyi stabilizáció, konszolidáció megteremtésére, a növekedés alapjainak megteremtésére, a bizalom helyreállítására. A gazdasági tárca ezek mentén végezte idei munkáját - jelezte Varga István.
Kiemelte: bevezették az építőipari gyorsítás II. csomagot, kidolgozták, és a kormány el is fogadta az ágazati akcióterveket négy húzóágazatra, a járműiparra, a logisztikára, a bio- és gyógyszeriparra, az információkommunikációra. Varga István hangsúlyozta: az akciótervekben is megnyilvánul az a kormányzati szándék, hogy a kutatás-fejlesztés, innováció a kilábalás eszköze, a jövő egyik súlypontja legyen.
Az évértékelésben Varga István szólt arról, hogy továbbra is kiemelt feladat a külföldi befektetők Magyarországra vonzása, új munkahelyek létrehozása. Az idén 40 százalékkal esik vissza a külföldi tőkebefektetések értéke Magyarországon, de még így is meghaladja 2 milliárd eurót. A szolgáltató szektor továbbra is jól teljesít a külföldi befektetések területén - jegyezte meg.
A külgazdasági stratégiában segítik a magyar vállalatok külföldi megjelenését, egyebek között a Balkánra, a dél-mediterrán térségre fókuszálva.
Az európai uniós pénzek felhasználásában előrehaladás volt, de vannak területek, ahol a terveket nem tudták megvalósítani, a közlekedési, valamint a környezet és energia operatív programokban például a projektek megvalósítása nem a tervek szerint halad. Kérdésre válaszolva Varga István elmondta, hogy a válság alatt 140 ezer munkahely szűnt meg, 13 ezernél több új munkahely jött létre, és ez az adat nem tartalmazza az Út a munkához program eredményeit.
Elhangzott, hogy az Új Magyarország Fejlesztési Tervben eddig 3.200 milliárd forint támogatást kapott 17 ezer projekt. Ebből 2.900 milliárd forintra már szerződést kötöttek a kedvezményezettel. A kifizetések 650 milliárd forintot tesznek ki, de ez elmarad a kitűzött 800 milliárd forinttól.
Varga István pozitívumnak nevezte a bürokrácia csökkentését is, a nyár óta hozott intézkedések, jogszabályváltozások hatására eddig 43-45 milliárd forinttal csökkent a vállalkozásokra háruló adminisztrációs költség.
Az eredmények közé sorolta a gazdasági miniszter, hogy az idei külkereskedelmi mérleg pozitívan alakul, a többlet 4 milliárd euró körül várható.
Simor: nem engedhetjük el a hiányt még egyszer
Bajnai beszámolna a kormányfőjelölteknek
Európa fontos kríziskezelő szerepet osztott ránk
MTI