Vági Márton, az NFÜ-elnöke a közleményben hangsúlyozta, hogy az előző eljárás tapasztalatait felhasználva a korábbinál átláthatóbb bírálati folyamatra készülhetnek a pályázók. Így a pályázati kiírások szakmai előkészítésében - a transzparencia érdekében, rendhagyó módon - 15 fős irányító bizottságot hoztak létre, amelyben a Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület képviselői is helyet kapnak, a Transparency International lehetséges részvételéről pedig még egyeztetnek.
Fontos változás lesz, hogy a felzárkózó régiók számára rendelkezésre álló keretösszeg 6 milliárd forinttal, így összesen 36,5 milliárd forintra nő, ehhez még hozzájön a Közép-magyarországi régió 4 milliárd forintos kerete, így a Kockázati Tőkeprogram uniós kerete 40,5 milliárd forintra emelkedik. Ehhez az alapkezelők további magántőkét hoznak a létrejövő alapba. A szakmai visszajelzések alapján az NFÜ a befektetési időszak hosszát a program uniós notifikációjában engedett legkésőbbi időpontra, 2013 decemberére tolja ki.
Az előző pályázati kiírás kapcsán felmerült szakmai észrevételek alapján az NFÜ több ponton pontosította a pályázatok eljárásrendjét, amelyben változás, hogy a pályázók tulajdonosi körének azonosításában a korábbinál fokozottabban érvényesül a transzparencia, vagyis még a szerződésük megkötése előtt nyilatkozniuk kell a nyerteseknek a befektetői magánforrásaik törvényes eredetétől.
Az új pályázati körben a befektetői szándéknyilatkozat kötelező erejű lesz, valamint az erősebb befektetői kötelezettség vállalást erősíti az is hogy még a közreműködői szerződés aláírását megelőzően a nyerteseknek a teljes vagyoni hozzájárulás 5 százalékát letétbe kell helyezniük.
Az értékelés során fontos szerepe lesz a pályázók szóbeli prezentációjának, amelyet a tervek szerint egy 3 fős, a Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület által javasolt szakemberekből álló grémium értékel majd. A pályázatok beadásának határideje a jelenlegi tervek szerint augusztus 28., így a pályázatok értékelési folyamata október elejére lezárható.
Innovációs együttműködés magyar vezetéssel
Lenyeli az áfát az NFÜ
Az iskolában dől el az ország versenyképessége
Oszkó: illúzió a foglalkoztatás növelése
MTI