A legfőbb védelmi hálót, a havi törlesztőrészletek három-négy éven át történő maximalizálását, minden, lakásfedezettel bíró devizahiteles igénybe vehetné a tervek szerint. A másik két intézkedési kör azokon segítene, akiket a maximalizált törlesztők rendszere sem húzna ki a bajból. A kormány és a Magyar Bankszövetség szakértői több hónapos munkával egy olyan alapanyagot állítottak össze a devizahitelesek problémájának megoldására, amely alapján várhatóan hamarosan döntés születik a kormányzat részéről is – hangzott az interjúban.
Gyuris Dániel szerint három pillért, három megoldási javaslatot kínál a kormányzatnak a dokumentum, amely részben törvények, részben más jogszabályok változtatását javasolja a kabinetnek.
A fő pillér a devizahitelesek havi törlesztőrészleteit érinti, amely az árfolyamváltozások miatt jelentősen hullámzott az elmúlt két évben, és törlesztési nehézségeket jelentett az adósoknak. A megoldási javaslat az, hogy egy előre meghatározott, ma még nem eldöntött árfolyamszint feletti törlesztési árfolyam esetén gyűjtőszámlára kerül az adott hónapban az adós törlesztési kötelezettsége - hangzott el a Duna Tv műsorában.
Az árfolyam-kisimítás terén minden más megoldás vagy egy egyszeri jelentős veszteségrealizálást jelentene, vagy kiszámíthatatlan folyamatokat indítana el – mondta Gyuris Dániel. Így viszont egy devizahitellel rendelkező család három-négy évre előre tudhatná, mekkora maximális havi törlesztőrészlettel kell számolnia, bárhogyan is alakulnak ez időszak alatt az árfolyamok. Az időszak végén következne egy elszámolás. Attól függően, hogy az árfolyam ingadozások a maximált törlesztők révén keletkezett egyenleget növelik vagy csökkentik, az egyenleg akár "simán el is tűnhet" – például egy közepes gazdasági élénkülés vagy a forint külső hatásra történő erősödése nyomán. Ezzel a megoldással tehát a devizahiteles családok “megúszhatnák azokat a nehéz pillanatokat", amelyek sokszor kezelhetetlenek – mondta a bankszövetség képviselője.
A bajban lévő százezer család közül sokaknak segíthet ez a megoldás, de lesz, akiknek nem.
Azt gondoljuk, hogy ez a védőháló minden, lakásfedezettel bíró devizahiteles esélyét jelenti, bejelentkezhet majd ezen védőháló alá – mondta Gyuris Dániel. Azoknál, akik úgy vélik, számukra ez a csomag sem jelent megoldást, ott két megoldás kínálkozik – hangzott az interjúban. Az egyik, hogy az ügyfél a bankkal együtt megpróbálja lezárni a hitelezési viszonyát; magyarán megpróbálja az ingatlanát értékesíteni. Itt azonban fontos, hogy az ingatlanok értékét - akár egy mesterséges kereslettel is élénkítve – meg kell teremteni, ezzel biztosítva hogy az adós olyan árat kapjon a fedezeti ingatlanért, amivel kiléphet a hitelcsapdából.
Sajnos, van egy rétege az adósoknak, akiken ez utóbbi megoldás sem segítene, mert az ingatlan vagy nem forgalomképes, vagy már túlságosan eladósodott. Ekkor ez a helyzet az adós szociális bérlakásba kerülését eredményezheti – mondta Gyuris Dániel a Közbeszéd stúdiójában.
Privátbankár