Egy olyan térségben, amelyben a kormányok hatalmas külföldi valutatartalékokkal rendelkeznek és az infláció viszonylag szolid, Vietnam a gazdasági bizonytalanság szigetének tekinthető. Az ország növekedése még évente 7 százalékos, de a 12 százalék körüli infláció és különösen az élelmiszer és más alapvető cikkek nagy áremelkedése alapvetően a dolgozókat sújtja, az egyik állami óriásvállalat pedig csaknem fizetésképtelenné vált. Mindennek szerepe volt abban, hogy a Moody´s decemberben leértékelte az ország államadósságát.
Elemzők szerint a problémák abban gyökereznek, hogy bár a vezetés lehetővé tette a jövedelmező magánszektor gyors bővülését, még mindig főleg az állami vállalatokra támaszkodik. Az eredetileg elsősorban hajógyártó Vinashin problémái megmutatták, milyen veszélyeket rejt az állami szektor erőltetése. A konszern több mint 450 vállalkozásból álló birodalommá fejlődött - vannak fürdői, motorkerékpár-gyártó üzemei és ingatlanai - de közben 4,5 milliárd dolláros hiányt (a GDP több mint 4 százaléka) halmozott fel. A csődtől a kormány mentette meg: elengedte idei adóit és kamatmentes kölcsönt kap a sajtójelentések szerint.
A Vinashin körüli zűrzavar is aláásta a bizalmat a nemzeti valuta és általában a piac iránt. Az elmúlt három év során a vietnami volt az egyik leggyengébben teljesítő tőzsde Ázsiában. A pártkongresszuson dől el, hogy továbbra is ajnározzák-e az állami vállalatokat, vagy hagyják őket elsüllyedni, ha nem tanulnak meg úszni. Eddig nemigen volt példa arra, hogy a kormány sorsukra hagyja őket.
Nguyen Tan Duong miniszterelnök a vietnami sajtó szerint az állami vállalatok reformját a piacgazdaság kulcsfontosságú kritériumának nevezte, de a NYT által idézett szakértők szerint minden reformkísérletet meghiúsíthat, hogy ezekben a vállalatokban nagy szerepet játszanak a kormánytisztviselők és hozzátartozóik.
Az érem másik oldala az, hogy a gazdaság lényegében már 1980 óta gyors ütemben fejlődött, ennek eredménye, hogy ma a minimálbért kereső munkások is megengedhetik maguknak a motorkerékpárt, a tévét és a mobiltelefont. A szárnyaló infláció viszont mind nagyobb aggodalmat kelt, különösen a szegényebb rétegekben. A Moody´s az infláció megfékezésének kudarcára hivatkozva értékelte le Vietnam szuverén adósságát. A bankok már 18 százalékos kamatot is kérnek a kölcsönökért, a vállalatok egyre kevesebb hitelt vesznek fel.
Sok befektető azonban továbbra is úgy gondolja, hogy Vietnam felülkerekedik a nehézségeken, hála az utóbbi évtizedekben elért sikereknek. Egy külföldi megfigyelő a lázas aktivitásra hívja fel a figyelmet. "Az emberek, akiket száz éven át sújtott a háború és az éhezés, sohasem gondolták, hogy egyszer ilyen jó lesz az élet" - idézte szavait a NYT.
MTI